Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
22 października 2018, Halki, Filipa, Przybyslawa

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Chcesz wiedzieć co się dzieje w mieście? Zajrzyj do kalendarza imprez miejskich

Szczegółowy kalendarz imprez i wydarzeń miejskich, jakie odbywają się w Bytomiu dostępny jest już w zakładce „Kultura” i „Sport” na miejskiej stronie internetowej. W kalendarzu znajdziecie nie tylko gdzie i kiedy odbywa się interesująca Was impreza, ale również jej organizatora.

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Bytomski Teatr Tańca i Ruchu Rozbark

Podstawową misją i założeniem instytucji artystycznej jest tworzenie i propagowanie sztuki tańca współczesnego, wzbogaconego o inne formy sztuki ruchu (jak pantomima, balet klasyczny, taniec uliczny itp.).

Centrum Sztuki Współczesnej Kronika

Kronika to centrum sztuki współczesnej zajmujące się eksplorowaniem związków pomiędzy współczesną teorią i praktyką artystyczną a muzyką, polityką i naukami spoełczymi, edukacją, teatrem, filmem, alternatywną turystyką, dizajnem i architekturą.

Opera Śląska

Dorobek bytomskiej Opery to ponad 260 premier oper, operetek i baletów, w tym wiele pozycji prapremierowych. W repertuarze utrzymuje się ok. 30 tytułów.

Bytomskie Centrum Kultury

Pragniemy, aby kultura w naszym mieście stanowiła nie tylko atrakcyjną formę spędzania czasu wolnego, ale przemiany w kierunku odrodzenia się Bytomia w sektorze kultury.

Więcej kultury, proszę!

Zapraszamy do regularnego śledzenia i aktywnego korzystania z portalu kulturalnybytom.pl, który jest częścią projektu System Informacji Kulturalnej Bytomia. Znajdziemy na nim przejrzysty kalendarz z opisem imprez odbywających się w naszym mieście.

Blues Bana znów wyjedzie na tory!

Blues Bana znów wyjedzie na tory! Data publikacji: 31 sierpnia 201650 muzyków bluesowych z całego kraju weźmie udział w czwartej edycji Blues Bany. Najbardziej muzykalny tramwaj wyruszy w drogę w sobotę, 3 września. Będzie kursował po trasie linii 38.

Pomysłodawcą tego wydarzenia jest Krzysztof Wydro, bytomski muzyk bluesowy, który trzy lata temu zaprosił do wspólnego grania w zabytkowym tramwaju nr 38 swoich kolegów. Pomysł okazał się trafiony. Muzycy przez pięć godzin umilali trasę przejazdu pasażerom, których przybywało z każdym przystankiem.

Reakcja pasażerów jest bardzo różna. Jedni są bardzo zdziwieni, inni śpiewają razem z nami, potakują głowami w takt muzyki – opowiada Krzysztof Wydro. Wielu kilka razy przejeżdża trasę, żeby posłuchać muzyki. Impreza staje się rozpoznawalna nie tylko na Śląsku. W plebiscycie kwartalnika „Twój Blues” znalazła się na 14. miejscu najpopularniejszych imprez bluesowych w Polsce (w plebiscycie wzięło udział ok. 100 imprez z całego kraju). Warto dodać, że bytomski festiwal Blues Bana został wpisany do Ogólnopolskich Obchodów Dnia Bluesa, które odbywają się we wrześniu.

Udział w tegorocznej Blues Banie zapowiedziało ok. 50 muzyków z całej Polski. Co ważne, muzycy będą się zmieniać na trasie, zatem pasażerowie będą mogli posłuchać standardów bluesowych w różnych aranżacjach i z różną dynamiką.

Bluesowy tramwaj wyjedzie o na trasę o 12.00 i będzie kursował według sobotniego rozkładu jazdy. Nie będzie to zabytkowy wagon typu „N”, tylko wyprodukowany na przełomie lat 60-tych i 70-tych ubiegłego wieku GT8, potocznie zwany Helmutem. Musieliśmy zdecydować się na większy wagon, bo do tego zabytkowego nie mieścili się ludzie – tłumaczy Krzysztof Wydro.

Zakończenie Blues Bany zaplanowano na 18.30.

 


Autor: Iwona Wronka
Zdjęcia: FB Blues Bana

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.