Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
19 stycznia 2019, Marta, Henryk, Mariusz

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Żałoba narodowa po śmierci prezydenta Pawła Adamowicza

Pogrzeb prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza odbędzie się w sobotę, 19 stycznia. Zgodnie z decyzją Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej od piątku, 18 stycznia od godziny 17.00, do soboty, 19 stycznia do godziny 19.00 w kraju będzie obowiązywać żałoba narodowa.

Bytomianie uczcili pamięć Pawła Adamowicza

Minutą ciszy bytomianie uczcili dzisiaj, 15 stycznia pamięć zmarłego wczoraj Pawła Adamowicza. Wielu mieszkańców w milczeniu zapaliło znicze i modliło się za prezydenta Gdańska. Przypomnijmy, że w niedzielę, 13 stycznia doszło do brutalnego ataku na Pawła Adamowicza, w wyniku którego kilkanaście godzin później zmarł.

Rekordowy finał w Bytomiu

W minioną niedzielę, już po raz 27. Bytom i cała Polska, pokazali, że warto pomagać. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w tym roku w naszym mieście obfitował w wiele atrakcji.

JAKOŚĆ POWIETRZA

 

Biuletyn Informacji Publicznej

Biuletyn Informacji Publicznej to system stron internetowych służący powszechnemu i bezpłatnemu dostępowi do informacji publicznej.

Bytom na przekór barierom

Bytom na przekór barierom Data publikacji: 5 stycznia 2018Przejście przez pasy na skrzyżowaniu z sygnalizacją świetlną czy znalezienie odpowiedniego peronu, z którego odjeżdżają autobusy to - wydawać by się mogło - żaden wyczyn. Jednak osobom niewidomym te czynności sprawiają olbrzymie trudności, często stanowią barierę nie do pokonania.

Członkowie bytomskiego koła Polskiego Związku Niewidomych w piątek, 5 stycznia spotkali się z prezydentem Damianem Bartylą. Okazją do poruszenia kwestii związanych z barierami architektonicznymi była kolejna rocznica urodzin Louisa Braille'a - twórcy alfabetu dla niewidomych.

Goście zasugerowali wprowadzenie w Bytomiu rozwiązań ułatwiających niewidomym poruszanie się w przestrzeni publicznej. Przejścia dla pieszych z pasami integracyjnymi, sygnalizacje świetlno-dźwiękowe, odpowiednie oznakowanie peronów na dworcu - to tylko niektóre z proponowanych udogodnień dla osób niewidomych i niedowidzących.

Członkowie koła PZN wyrazili chęć konsultowania rozwiązań architektonicznych z osobami odpowiedzialnymi za realizację inwestycji w mieście. - Służymy pomocą, bo jesteśmy praktykami. Jeszcze przed ogłoszeniem przetargów na remonty czy budowę dróg możemy doradzić budowlańcom w jakim kierunku pójść, by niepełnosprawni nie odczuli dyskomfortu. Czasem są to drobne poprawki niewymagające nakładów finansowanych - tłumaczyła Beata Zygmundzik, prezes koła PZN w Bytomiu.

- Jeszcze w lutym zorganizujemy pierwsze tego typu spotkanie, w którym niewidomi pełnić będą funkcję ciała doradczego. By móc przedyskutować propozycje zanim miasto przystąpi do realizacji inwestycji. Chętnie wysłuchamy Waszych cennych uwag - zapewnił prezydent.
 
Członkowie bytomskiego PZN zademonstrowali prezydentowi jak pisze się brajlem, jak wyglądają książki napisane tym alfabetem (są znacznie obszerniejsze niż te tradycyjne) oraz jak odczytuje się godziny na specjalnym zegarku składającym się z czujników dotykowych.

Galeria zdjęć:Autor: Biuro Prasowe UM w Bytomiu
Zdjęcia: Hubert Klimek

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.