Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
27 kwietnia 2018, Felicja, Teofil, Zyta

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Gdzie jest 100 milionów euro? Większość w Bytomiu!

Na 264 miliony zł opiewają projekty złożone przez Bytom w ramach Obszaru Strategicznej Interwencji. Większość przeszła już pozytywną ocenę formalną lub zostały wybrane do dofinansowania przez urząd marszałkowski. OSI staje się faktem - pierwsze remonty i projekty miękkie ruszyły.

Aktualizacja powiadomień o stanie jakości powietrza w województwie śląskim


Nowe oblicze Rozbarku

Życzenia rozbarczan stają się faktem. Będą mieli w swojej dzielnicy rynek, place zabaw i promenadę, a ruch samochodowy na niektórych ulicach będzie ograniczony.

Internetowy Serwis Bytomskiej Infrastruktury Informacji Przestrzennej

BIIP w szerokim znaczeniu obejmuje elementy oprogramowania, sprzęt, zasoby ludzkie i finansowe oraz procedury postępowania dotyczące wykorzystywania gromadzonych w urzędzie danych opisujących przestrzeń Bytomia.

Biuletyn Informacji Publicznej

Biuletyn Informacji Publicznej to system stron internetowych służący powszechnemu i bezpłatnemu dostępowi do informacji publicznej.

Bytom na przekór barierom

Bytom na przekór barierom Data publikacji: 5 stycznia 2018Przejście przez pasy na skrzyżowaniu z sygnalizacją świetlną czy znalezienie odpowiedniego peronu, z którego odjeżdżają autobusy to - wydawać by się mogło - żaden wyczyn. Jednak osobom niewidomym te czynności sprawiają olbrzymie trudności, często stanowią barierę nie do pokonania.

Członkowie bytomskiego koła Polskiego Związku Niewidomych w piątek, 5 stycznia spotkali się z prezydentem Damianem Bartylą. Okazją do poruszenia kwestii związanych z barierami architektonicznymi była kolejna rocznica urodzin Louisa Braille'a - twórcy alfabetu dla niewidomych.

Goście zasugerowali wprowadzenie w Bytomiu rozwiązań ułatwiających niewidomym poruszanie się w przestrzeni publicznej. Przejścia dla pieszych z pasami integracyjnymi, sygnalizacje świetlno-dźwiękowe, odpowiednie oznakowanie peronów na dworcu - to tylko niektóre z proponowanych udogodnień dla osób niewidomych i niedowidzących.

Członkowie koła PZN wyrazili chęć konsultowania rozwiązań architektonicznych z osobami odpowiedzialnymi za realizację inwestycji w mieście. - Służymy pomocą, bo jesteśmy praktykami. Jeszcze przed ogłoszeniem przetargów na remonty czy budowę dróg możemy doradzić budowlańcom w jakim kierunku pójść, by niepełnosprawni nie odczuli dyskomfortu. Czasem są to drobne poprawki niewymagające nakładów finansowanych - tłumaczyła Beata Zygmundzik, prezes koła PZN w Bytomiu.

- Jeszcze w lutym zorganizujemy pierwsze tego typu spotkanie, w którym niewidomi pełnić będą funkcję ciała doradczego. By móc przedyskutować propozycje zanim miasto przystąpi do realizacji inwestycji. Chętnie wysłuchamy Waszych cennych uwag - zapewnił prezydent.
 
Członkowie bytomskiego PZN zademonstrowali prezydentowi jak pisze się brajlem, jak wyglądają książki napisane tym alfabetem (są znacznie obszerniejsze niż te tradycyjne) oraz jak odczytuje się godziny na specjalnym zegarku składającym się z czujników dotykowych.

Galeria zdjęć:Autor: Biuro Prasowe UM w Bytomiu
Zdjęcia: Hubert Klimek

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.