Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
22 października 2018, Halki, Filipa, Przybyslawa

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Chcesz wiedzieć co się dzieje w mieście? Zajrzyj do kalendarza imprez miejskich

Szczegółowy kalendarz imprez i wydarzeń miejskich, jakie odbywają się w Bytomiu dostępny jest już w zakładce „Kultura” i „Sport” na miejskiej stronie internetowej. W kalendarzu znajdziecie nie tylko gdzie i kiedy odbywa się interesująca Was impreza, ale również jej organizatora.

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Bytomski Teatr Tańca i Ruchu Rozbark

Podstawową misją i założeniem instytucji artystycznej jest tworzenie i propagowanie sztuki tańca współczesnego, wzbogaconego o inne formy sztuki ruchu (jak pantomima, balet klasyczny, taniec uliczny itp.).

Centrum Sztuki Współczesnej Kronika

Kronika to centrum sztuki współczesnej zajmujące się eksplorowaniem związków pomiędzy współczesną teorią i praktyką artystyczną a muzyką, polityką i naukami spoełczymi, edukacją, teatrem, filmem, alternatywną turystyką, dizajnem i architekturą.

Opera Śląska

Dorobek bytomskiej Opery to ponad 260 premier oper, operetek i baletów, w tym wiele pozycji prapremierowych. W repertuarze utrzymuje się ok. 30 tytułów.

Bytomskie Centrum Kultury

Pragniemy, aby kultura w naszym mieście stanowiła nie tylko atrakcyjną formę spędzania czasu wolnego, ale przemiany w kierunku odrodzenia się Bytomia w sektorze kultury.

Więcej kultury, proszę!

Zapraszamy do regularnego śledzenia i aktywnego korzystania z portalu kulturalnybytom.pl, który jest częścią projektu System Informacji Kulturalnej Bytomia. Znajdziemy na nim przejrzysty kalendarz z opisem imprez odbywających się w naszym mieście.

Biografie dla dorosłych: Słowacki

Biografie dla dorosłych: Słowacki Data publikacji: 12 grudnia 2017Pamiętamy ich utwory, znamy ich twarze, ale w rzeczywistości nie wiemy nic o ich rodzinach czy relacjach towarzyskich, które same w sobie stanowią doskonały materiał na dzieło. Już jutro /13 grudnia/ o 17.00 w Muzeum Górnośląskim przyjrzymy się bliżej Juliuszowi Słowackiemu.

Postawieni na cokołach i pozbawieni twarzy, nadal pozwalają polonistom na szerzenie w podręcznikach omówień utworów, w których zarówno poeci, jak i ich dzieła są pozbawione „twarzy”. Rzadko albo wcale wspomina się o rodzinach twórców, jeszcze rzadziej o skomplikowanych relacjach towarzyskich.

Nic nie wynika z niczego, a kontekst historyczny, cywilizacyjny, obyczajowy jest pomijany. Tę białą plamę wypełniają swoimi esejami tacy znawcy, jak Krzysztof Rutkowski czy Jarosław Marek Rymkiewicz. Z esejów tego ostatniego wyłania się nie posągowy Słowacki, lecz człowiek z jego słabościami, miłością dla jednych i nienawiścią dla innym. Pełny. Wielki i mały jednocześnie.

Opis otoczenia, garderoby, upodobań kulinarnych, tęsknot i wypływających z nich utworów dopełnia obraz. Poeta nie tworzy w próżni, odcięty od świata zewnętrznego, opływając w luksusy i w natchnieniu unosząc się nad ziemią. I to temu prawdziwemu Słowackiemu, cierpiącemu z powodu Mickiewicza i jego świty, Słowackiemu, który tworzył i był beznadziejnie zakochany będzie poświęcone spotkanie w muzeum.

Na spotkanie zapraszamy do Sali Kolumnowej MGB, przy ul. Korfantego 34.

Autor: AK
Zdjęcia: materiały MGB

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.