Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
26 września 2018, Justyna, Łucja, Cyprian

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

800 nowych mieszkań powstanie w Bytomiu

Budowę ponad 800 nowych mieszkań w Bytomiu zapowiedział podczas konferencji prasowej prezydent Damian Bartyla.

Aktualizacja powiadomień o stanie jakości powietrza w województwie śląskim


Szkody górnicze - wnioski o dokonanie napraw

Przekazujemy informacje pomocne przy ubieganiu się o naprawę szkód górniczych.

Internetowy Serwis Bytomskiej Infrastruktury Informacji Przestrzennej

BIIP w szerokim znaczeniu obejmuje elementy oprogramowania, sprzęt, zasoby ludzkie i finansowe oraz procedury postępowania dotyczące wykorzystywania gromadzonych w urzędzie danych opisujących przestrzeń Bytomia.

Biuletyn Informacji Publicznej

Biuletyn Informacji Publicznej to system stron internetowych służący powszechnemu i bezpłatnemu dostępowi do informacji publicznej.

Będzie ulica Ignatza Hakuby

Będzie ulica Ignatza Hakuby Data publikacji: 27 października 2016Ignatz Hakuba, przedsiębiorca, filantrop i mecenas sztuki przełomu 19 i 20 wieku będzie miał w Bytomiu swoją ulicę. Bytomscy radni zdecydowali, że jego imię będzie nosiła droga przy Specjalnej Strefie Ekonomicznej.

Ignatz Hakuba urodził się 29 lipca 1841 roku w Bytomiu. W latach 1870-1871 brał udział w wojnie Prusko-Francuskiej. Po powrocie z frontu zajął się dochodowym ówcześnie handlem piwa. Otworzył hurtownię i rozlewnię piwa, która znajdowała się przy obecnej ulicy Webera. Sprzedawał piwo w powiatach: katowickim, bytomskim, lublinieckim, gliwickim. Prowadził też interesy z wieloma browarami południowych Niemiec i Austrio-Węgier. Był pośrednikiem eksportu piwa na tereny zaboru rosyjskiego.

Stał się najpopularniejszym i najzamożniejszym mieszkańcem Bytomia. Jego majątek szacowano na prawie 2 miliony marek. Angażował się w działalność społeczną. Fundował stypendia dla ubogiej młodzieży gimnazjalnej oraz organizował fundacje finansujące studia. Założył również fundusz pomagający weteranom wojennym.

Swoje pieniądze przeznaczał też na wyposażenie kościołów. Jego nazwisko zostało wpisane do „Złotej księgi dobrodziejów kościoła św. Trójcy”. Zakupił neogotycki ołtarz główny kościoła Wniebowzięcia NMP oraz witraże w kościele św. Jacka na Rozbarku.

Ignatz Hakuba miał otrzymać honorowe obywatelstwo Bytomia, jednak zmarł kilka dni przed nadaniem tytułu (8 listopada 1904 r). Pochowano go na cmentarzu Mater Dolorosa, w najbardziej honorowym miejscu.

Rzeźba Ignatza Hakuby, o którym mawiano Król Pijaków znajduje się w Biurze Promocji Bytomia przy Rynku. Przedstawia ona głowę brodatego mężczyzny w koronie z kufli.

20161027_091237.jpg

Autor: Iwona Wronka

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.