Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
24 lutego 2018, Maciej, Bogusz, Modest

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Dodatkowy punkt poboru opłat czynny w poniedziałki

Z uwagi na zbliżające się terminy płatności należności budżetowych informujemy, że poza stale funkcjonującymi w Urzędzie Miejskim przy ul. Parkowej 2 kasami w pokoju 110A i pokoju 120, uruchomiono w kasie w pokoju 213 dodatkowy punkt poboru opłat.

W Bytomiu przebudują drogi za prawie 14 mln

Jeszcze w tym roku przebudowane zostaną ul. Katowicka, Frenzla, skrzyżowanie ul. Wrocławskiej i Reja oraz Aleja Jana Pawła II. W sumie na realizację tych inwestycji miasto wyda prawie 14 mln zł, z czego aż 10 mln pochodzi z Metropolitalnego Funduszu Solidarności. Pierwsze przetargi ruszą już w marcu.

Aktualizacja powiadomień o stanie jakości powietrza w województwie śląskim


Rusza kolejna edycja Nagrody Gospodarczej Prezydenta Bytomia

Prezydent Bytomia i Bytomska Rada Biznesu zapraszają bytomskich przedsiębiorców do udziału w konkursie na Firmę Roku i Mikrofirmę Roku.

Szukamy policjanta z powołania

Jeśli spotkałeś policjanta, którego zaangażowanie i profesjonalizm pomogły ci w trudnej sytuacji, zgłoś go do konkursu „Policjant z powołania”. Ruszyła właśnie kolejna edycja konkursu nad którym patronat objęli: Komendant Miejski Policji w Bytomiu inspektor Karol Fajer i prezydent Bytomia Damian Bartyla.

Internetowy Serwis Bytomskiej Infrastruktury Informacji Przestrzennej

BIIP w szerokim znaczeniu obejmuje elementy oprogramowania, sprzęt, zasoby ludzkie i finansowe oraz procedury postępowania dotyczące wykorzystywania gromadzonych w urzędzie danych opisujących przestrzeń Bytomia.

Biuletyn Informacji Publicznej

Biuletyn Informacji Publicznej to system stron internetowych służący powszechnemu i bezpłatnemu dostępowi do informacji publicznej.

Będzie ulica Ignatza Hakuby

Będzie ulica Ignatza Hakuby Data publikacji: 27 października 2016Ignatz Hakuba, przedsiębiorca, filantrop i mecenas sztuki przełomu 19 i 20 wieku będzie miał w Bytomiu swoją ulicę. Bytomscy radni zdecydowali, że jego imię będzie nosiła droga przy Specjalnej Strefie Ekonomicznej.

Ignatz Hakuba urodził się 29 lipca 1841 roku w Bytomiu. W latach 1870-1871 brał udział w wojnie Prusko-Francuskiej. Po powrocie z frontu zajął się dochodowym ówcześnie handlem piwa. Otworzył hurtownię i rozlewnię piwa, która znajdowała się przy obecnej ulicy Webera. Sprzedawał piwo w powiatach: katowickim, bytomskim, lublinieckim, gliwickim. Prowadził też interesy z wieloma browarami południowych Niemiec i Austrio-Węgier. Był pośrednikiem eksportu piwa na tereny zaboru rosyjskiego.

Stał się najpopularniejszym i najzamożniejszym mieszkańcem Bytomia. Jego majątek szacowano na prawie 2 miliony marek. Angażował się w działalność społeczną. Fundował stypendia dla ubogiej młodzieży gimnazjalnej oraz organizował fundacje finansujące studia. Założył również fundusz pomagający weteranom wojennym.

Swoje pieniądze przeznaczał też na wyposażenie kościołów. Jego nazwisko zostało wpisane do „Złotej księgi dobrodziejów kościoła św. Trójcy”. Zakupił neogotycki ołtarz główny kościoła Wniebowzięcia NMP oraz witraże w kościele św. Jacka na Rozbarku.

Ignatz Hakuba miał otrzymać honorowe obywatelstwo Bytomia, jednak zmarł kilka dni przed nadaniem tytułu (8 listopada 1904 r). Pochowano go na cmentarzu Mater Dolorosa, w najbardziej honorowym miejscu.

Rzeźba Ignatza Hakuby, o którym mawiano Król Pijaków znajduje się w Biurze Promocji Bytomia przy Rynku. Przedstawia ona głowę brodatego mężczyzny w koronie z kufli.

20161027_091237.jpg

Autor: iwo

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.