Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
16 października 2018, Florentyny, Ambrozego, Gawla

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Uczą, bawią, reprezentują nas w Polsce i za granicą

Część z bytomian już dobrze ich zna, ponieważ z dumą prezentują nasz herb miejski na arenach, piknikach i spotkaniach z mieszkańcami. Bytomskim rycerzom ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Leo Corde nie brak waleczności, która przekłada się na wyniki.

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej rozpoczęła swoją działalność 1 stycznia 2012 roku. Celem Fundacji jest działalność naukowa, oświatowa, edukacyjna i kulturalna.

Galeria Motoryzacji i Techniki

Zabytkowe samochody to namacalna historia zamknięta w metalowej konstrukcji. Nie jest nowością, że to właśnie Bytom od lat dostarcza wrażeń miłośnikom pojazdów zabytkowych. Zobacz więcej

Bartosz Sikorski

Bartosz Sikorski Data publikacji: 9 grudnia 2013Barbórki, kiermasze, odpusty... Wspomnienia obchodzonych w Bytomiu świąt najbardziej zapadły mi w pamięci. I jeszcze świetne pomysły z cyklu „i w kryzysie niedamysie” na robienie samemu czekolady itp.

Stanowiły one kontrast do szarości trudnych lat 80. Wymyślanie sikawek na dyngusa ze smoczka w połączeniu z korkiem z taniego wina, które miały niesamowitą moc rażenia do ok. 10 metrów! Pamiętam też manię kontrabasową, jakiej wraz z kolegami poddaliśmy ucząc się w klasie prof. Gerarda Przybyły w bytomskiej szkole muzycznej.

Od rana do wieczora uczniowie ćwiczyli w klasie czasami po czterech w klasie i na korytarzu. Ciągła wymiana zdań, komentarze do techniki grania, zdobywanie nut lub nagrań wirtuozów z całego świata. A wszystko w dobie przegrywania kaset magnetofonowych i przekazywania ich z ręki do ręki. Full time double bass party! Nasza klasa dorównywała poziomem artystycznym najlepszym klasom instrumentalnym akademii muzycznych w Europie. Warto tu wspomnieć, że w sławnej Gustav Mahler Jugendorchester – orkiestrze zapraszanej na najlepsze festiwale europejskie, znalazło się 4 kontrabasistów z Bytomia, tym samym najmłodszych muzyków tej orkiestry.

Dobór odbywa się na zasadzie konkursu odbywającego się w akademiach muzycznych stolic europejskich. Tą drogą poprzez współpracę z Sinfonia Varsowia, Mahler Chamber Orchestra, Staatskapelle Berlin i Berliner Philharmoniker zaszedłem do wiedeńskich filharmoników w roku 2000 jako pierwszy Polak w historii zespołu. Przekaz artystyczny większości orkiestr symfonicznych, a szczególnie Wiener Philharmoniker jest zdominowany konserwatywną estetyką piękna. Kreacja dźwięku artysty jako jednostki w takim zespole jest podporządkowana wielu czynnikom: kompozytorowi, dyrygentowi i pozostałym muzykom.

Ta sytuacja powoduje u mnie gromadzenie się masy tworzenia samodzielnego, której nadmiary zamieniam w malarstwo. Studiowałem malarstwo abstrakcyjne na Akademie der Bildenden Künste i jestem w trakcie przeprowadzki do mojego nowego atelier www.suterena.com, w którym organizuje też wystawy. Moje malarstwo cechuje z jednej strony redukcja środków, elementów i motywów, z drugiej jednak ekspansja medialna poprzez płótno, fotografie, film zmierza z powrotem do punktu wyjścia – muzyki.

Będąc muzykiem tak często koncertującej orkiestry, pracując w atelier, niełatwo jest zaplanować wystawę. W Bytomiu jest świetna CSW Kronika, być może zapukam do jej drzwi?

Bartosz Sikorski - absolwent bytomskiej szkoły muzycznej, kontrabasista Wiener Philharmoniker, artysta malarz.Autor: KM

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.