Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
10 grudnia 2018, Julia, Judyta, Daniel

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Uczą, bawią, reprezentują nas w Polsce i za granicą

Część z bytomian już dobrze ich zna, ponieważ z dumą prezentują nasz herb miejski na arenach, piknikach i spotkaniach z mieszkańcami. Bytomskim rycerzom ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Leo Corde nie brak waleczności, która przekłada się na wyniki.

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej rozpoczęła swoją działalność 1 stycznia 2012 roku. Celem Fundacji jest działalność naukowa, oświatowa, edukacyjna i kulturalna.

Galeria Motoryzacji i Techniki

Zabytkowe samochody to namacalna historia zamknięta w metalowej konstrukcji. Nie jest nowością, że to właśnie Bytom od lat dostarcza wrażeń miłośnikom pojazdów zabytkowych. Zobacz więcej

Bartosz Jastal

Bartosz Jastal Data publikacji: 9 grudnia 2013Jestem jak drzewo, które zapuściło korzenie, przywiązuję się do ludzi i miejsc. Wiele podróżuję po świecie, także zawodowo, ale dom jest tylko jeden, w Bytomiu. Kilka razy miałem możliwość zamieszkania w innym miejscu, także zagranicą, ale tęsknota za miastem rodzinnym i bliskimi mi ludźmi, którzy tu mieszkają, byłaby nie do zniesienia.

Stąd nie mam wątpliwości, że moja przyszłość też będzie związana z Bytomiem i jego okolicami. Myślę, że Bytom to najlepszy możliwy plener dla fotografa! Ilość możliwości, jaką oferuje nasze miasto osobie kreatywnej, jest godna podziwu! Mamy piękne parki, stare kopalnie i zakłady przemysłowe, zajezdnię kolejową, niezwykłą wprost architekturę miejską - wszystko, co sobie można tylko wymarzyć.

Większość tych miejsc miałem już okazję odwiedzić i sfotografować, ale wciąż odkrywam nowe. Ilość i różnorodność przedwojennych kamienic nie przestaje mnie zaskakiwać. Można chodzić ulicami naszego miasta, patrzeć i podziwiać, jak kiedyś budowano, powiem więcej - tworzono! Chciałbym cofnąć się w czasie, by móc zobaczyć przedwojenny Bytom... Na zdjęciach archiwalnych wygląda wprost wspaniale. Przeraża mnie natomiast ilość pustostanów w naszym mieście. Owszem część z nich odrestaurowano, ale to tylko kropla w morzu potrzeb.

Myślę, że pierwszym krokiem, jaki należy wykonać w celu odbudowy Bytomia, jest zintensyfikowanie działań, mających na celu znalezienie ludzi, którzy zainwestują w remont tych obiektów. Bytom może wypięknieć! Trzymam za to kciuki, uważam, że mieszkamy w mieście, którego potencjał architektoniczny lokuje się w absolutnej czołówce polskich miast, trzeba go tylko wykorzystać.

Wiem, że łatwo powiedzieć, ale nie przestaję mieć nadziei, ze kiedyś się uda i do Bytomia przyjadą turyści z całego świata i zobaczą te wszystkie cuda, które od lat przykrywa gruba warstwa brudu i kurzu.

Bartosz Jastal – fotograf, członek prestiżowej The Wedding Photojurnalist Association i The Artistic Guild of the Wedding Photojournalist Association.Autor: KM

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.