Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
11 grudnia 2018, Waldemar, Damazy

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Uczą, bawią, reprezentują nas w Polsce i za granicą

Część z bytomian już dobrze ich zna, ponieważ z dumą prezentują nasz herb miejski na arenach, piknikach i spotkaniach z mieszkańcami. Bytomskim rycerzom ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Leo Corde nie brak waleczności, która przekłada się na wyniki.

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej rozpoczęła swoją działalność 1 stycznia 2012 roku. Celem Fundacji jest działalność naukowa, oświatowa, edukacyjna i kulturalna.

Galeria Motoryzacji i Techniki

Zabytkowe samochody to namacalna historia zamknięta w metalowej konstrukcji. Nie jest nowością, że to właśnie Bytom od lat dostarcza wrażeń miłośnikom pojazdów zabytkowych. Zobacz więcej

Auta z duszą po raz 14. w Bytomiu

Auta z duszą po raz 14. w Bytomiu Data publikacji: 23 sierpnia 2017Już po raz czternasty na bytomskim Rynku zagrają silniki volkswagenów, mercedesów, bmw, kultowych już fiatów 125p, a nawet dostojnego rolls–royce’a. Na tegoroczną edycję Parady Pojazdów Zabytkowych, która odbędzie się 9 września,  stawi się około setka samochodów z metryką powyżej 20 lat.

Parada na Rynku rozpocznie się o 10.30. Na wielkim parkingu z epoki, w jaki zamieni się płyta bytomskiego Rynku, będzie można zobaczyć m.in. auta, które poruszały się po drogach przedwojennej Europy. Nie zabraknie też wypieszczonych maluchów, dużych fiatów oraz poczciwych syren.

Dla fanów polskiej motoryzacji gratką będzie z pewnością prezentacja samochodu marki Mikrus. Auto, które produkowane było w latach 1957–1960, to przykład jednej z nielicznych polskich konstrukcji samochodowych. Z linii produkcyjnej zeszło niewiele, bo 1728 sztuk Mikrusa MR 300.

Podobnie jak w ubiegłych latach oldtimery powalczą m.in. o tytuł najlepiej odrestaurowanego pojazdu, wybrany zostanie też Mister Parady 2017. Z kolei na miłośników wiedzy o motoryzacji czekają konkurs, w którym trzeba będzie wykazać się znajomością faktów dotyczących jednej z marek samochodowych.

Ciekawie zapowiada się też pokaz jazdy na bicyklach i widowiskowy show na welocypedach (dawne rowery z wielkim kołem z przodu), który przygotuje łódzka Wytwórnia Bicykli i Welocypedów.

Po południu (ok. godz. 12.30) zabytkowy korowód  pojedzie do Radzionkowa, a następnie do Piekar Śląskich.
plakat_zlot_2017_druk.jpg

Autor: Tomasz Sanecki

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.