Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
20 lipca 2018, Czeslaw, Hieronim, Fryderyk

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Uczą, bawią, reprezentują nas w Polsce i za granicą

Część z bytomian już dobrze ich zna, ponieważ z dumą prezentują nasz herb miejski na arenach, piknikach i spotkaniach z mieszkańcami. Bytomskim rycerzom ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Leo Corde nie brak waleczności, która przekłada się na wyniki.

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej rozpoczęła swoją działalność 1 stycznia 2012 roku. Celem Fundacji jest działalność naukowa, oświatowa, edukacyjna i kulturalna.

Galeria Motoryzacji i Techniki

Zabytkowe samochody to namacalna historia zamknięta w metalowej konstrukcji. Nie jest nowością, że to właśnie Bytom od lat dostarcza wrażeń miłośnikom pojazdów zabytkowych. Zobacz więcej

August Hlond - prymas czasu narodowych wyborów

Data publikacji: 20 stycznia 2014august hlond.jpgTo tytuł wystawy, którą już od 28 stycznia będziemy mogli oglądać w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu. Ekspozycja ma na celu przybliżenie nam sylwetki jednego z najbardziej zasłużonych ludzi dla Polski i Śląska.

August Hlond pochodził z Brzęczkowic (obecnie dzielnica Mysłowic) i był jednym z dwanaściorga dzieci Marii i Jana Hlondów. Matka dbała o życie duchowe swoich dzieci od najmłodszych lat, czego dowodem jest z pewnością fakt, że czterech synów wybrało drogę zakonną. Starszy brat Augusta, Ignacy, był długoletnim misjonarzem w Argentynie. Kolejny, Antoni, był kompozytorem. Najmłodszy, Klemens, brał udział w powstaniach śląskich, walczył w II wojnie światowej, a po zakończeniu działań wojennych został misjonarzem w Zairze. Sam August był pierwszym biskupem diecezji katowickiej (śląskiej), a następnie prymasem Polski.

Życie kapłańskie Augusta Hlonda rozpoczęło się 3 października 1897 roku, a zakończyło się 22 października 1948 roku kiedy zmarł. Porównuje się go do postaci vir dolorum – męża boleści. Przez całe życie prześladowały go różne przypadłości zdrowotne, troski związane ze sprawowanymi obowiązkami czy ataki różnych środowisk nieprzychylnych Kościołowi. Najlepiej charakteryzują go jego własne słowa wypowiedziane na łożu śmierci: „Zawsze pracowałem dla Kościoła, dla rozszerzenia Królestwa Bożego, dla Polski, dla dobra narodu polskiego. Byłem zawsze wiernym synem Kościoła Świętego i sumiennie spełniałem zlecenia Ojca Świętego, bo widziałem w nim zastępcę Chrystusa na ziemi. Zawsze kochałem Polskę i będę się w niebie za nią modlił”.

Rok 2013 obchodzony był w województwie śląskim jako rok kardynała Augusta Hlonda. W październiku ubiegłego roku minęło dokładnie sześćdziesiąt pięć lat od Jego śmierci. Z okazji roku jubileuszowego Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach przygotował wystawę „August Hlond – prymas czasu narodowych wyborów”. Będzie ją można oglądać od 28 stycznia do 15 marca w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu. Wystawa prezentuje postać Kardynała Augusta Hlonda, jego życie oraz posługę w trudnych czasach budowy II RP, podczas II wojny światowej i w nowej, komunistycznej rzeczywistości. Tłem jest zarys historii Górnego Śląska w kolejnych okresach dziejów Polski.

Wernisaż wystawy odbędzie się 28 stycznia o 17.00. Podczas niego, jak również w trakcie trwania ekspozycji będzie można zobaczyć obszerną ikonografię, obejmującą wiele unikalnych fotografii i dokumentów, po raz pierwszy prezentowanych, pochodzących z archiwów archidiecezjalnych i kolekcji rozsianych po całej Polsce.

W ramach wernisażu wystąpi kwartet smyczkowy uczniów Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia w Bytomiu, który zaprezentuje: Kwartet smyczkowy F-dur "Amerykański", op. 96 Antonina Dworzaka, cz. 1 i 2.


Autor: Tomasz Sanecki

Zobacz również:

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.