Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
19 marca 2018, Józef, Bogdan, Marek

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Uwaga! Zmiana siedziby Biura Terenowego ZUS w Bytomiu

Ważna zmiana dla klientów bytomskiego Biura Terenowego ZUS. Od 1 kwietnia nowa siedziba biura będzie znajdowała się w budynku przy ul. Karola Miarki 8. Dotychczasowa placówka mieszcząca się w budynku przy ul. Sądowej 8 zakończy działalność 31 marca.

Aktualizacja powiadomień o stanie jakości powietrza w województwie śląskim


Tu Metropolia - przyjdź, posłuchaj, zabierz głos

Na kolejną otwartą debatę z cyklu „Tu Metropolia”, poświęconą tematyce metropolitalnej, zapraszamy w środę, 14 marca, do Bytomia. Cykl spotkań organizowany jest przez Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię.

Bytom płaci za pomysły!

10 tysięcy złotych za pomysł! Tyle płaci Bytom osobom kreatywnym, które mają receptę na bolączki miasta w obszarze społecznym. Wystarczy dobra idea i jej uzasadnienie - resztą, czyli realizacją pomysłu zajmie się już ktoś inny.

Rusza kolejna edycja Nagrody Gospodarczej Prezydenta Bytomia

Prezydent Bytomia i Bytomska Rada Biznesu zapraszają bytomskich przedsiębiorców do udziału w konkursie na Firmę Roku i Mikrofirmę Roku.

W Bytomiu przebudują drogi za prawie 14 mln

Jeszcze w tym roku przebudowane zostaną ul. Katowicka, Frenzla, skrzyżowanie ul. Wrocławskiej i Reja oraz Aleja Jana Pawła II. W sumie na realizację tych inwestycji miasto wyda prawie 14 mln zł, z czego aż 10 mln pochodzi z Metropolitalnego Funduszu Solidarności. Pierwsze przetargi ruszą już w marcu.

Internetowy Serwis Bytomskiej Infrastruktury Informacji Przestrzennej

BIIP w szerokim znaczeniu obejmuje elementy oprogramowania, sprzęt, zasoby ludzkie i finansowe oraz procedury postępowania dotyczące wykorzystywania gromadzonych w urzędzie danych opisujących przestrzeń Bytomia.

Biuletyn Informacji Publicznej

Biuletyn Informacji Publicznej to system stron internetowych służący powszechnemu i bezpłatnemu dostępowi do informacji publicznej.

Batalia o czysty Bytom trwa

Data publikacji: 29 września 2017Stworzyliśmy kilkusetstronicowy audyt śledczy, gdzie wzięliśmy pod lupę firmy nielegalnie składujące odpady na terenie Bytomia - mówił podczas piątkowej konferencji prasowej dr Dariusz Woźnicki, dyrektor generalny Agencji Bezpieczeństwa Gospodarczego.

Detektywi na zlecenie prezydenta Bytomia Damiana Bartyli przeprowadzili śledztwo. Materiał dowodowy sporządził trzyosobowy zespół, a prace nad nim trwały kilka miesięcy. Wkrótce dokument trafi do organów ścigania. W efekcie audyt ma umożliwić instytucjom odpowiedzialnym za ochronę środowiska i organom ścigania podjęcie odpowiednich kroków prawnych.

Zlecenie zostało opłacone z prywatnych pieniędzy. - Poprosiłem o to osoby, którym zależy na dobru miasta i wyeliminowaniu problemu zwałki odpadów w Bytomiu. Zleciłem przeprowadzenie audytu śledczego, bo nie zadowalały mnie efekty dotychczasowych działań w zakresie walki z nielegalnym procederem. W miejscach prowadzenia działalności odbywały się kontrole inspektorów środowiska, ale kary jakie nakładano na firmy  były śmiesznie niskie - w porównaniu do dochodów jakie osiągają  - w efekcie nie przynosiły pożądanego skutku - ocenia prezydent Damian Bartyla.

Prezydent podkreślił, że polskie prawo daje duże pole do nadużyć. - Nie może być tak, że to marszałek województwa decyduje o tym, jakie działania związane z odpadami mogą być prowadzone na określonym terenie. Takie decyzje powinien podejmować wyłącznie prezydent, burmistrz, wójt danej gminy - zaznaczył prezydent. A takich decyzji wydanych przez marszałka obowiązuje w Bytomiu 11. 

Dla dobra prowadzonego w przyszłości postępowania, dokument nie zostanie upubliczniony. - Moim zdaniem materiał jest dla organów ścigania doskonałą podstawą do rozpoczęcia działań zmierzających do ukrócenia tego nielegalnego procederu. Pomoże nam wyeliminować nieuczciwych przedsiębiorców z branży odpadowej - stwierdził Damian Bartyla.

W audycie zawarte są informacje, które firmy mogą nielegalnie składować odpady, w jakich miejscach na terenie Bytomia oraz skąd są przywożone.

- Z naszych ustaleń wynika, że śmieci do Bytomia zwożone są nie tylko z Górnego Śląska, ale i z innych województw np. z Pomorza. Wiele innych miast naszego regionu boryka się z tym samym problemem co Bytom. Odpady trafiają nie tylko do Bytomia - tłumaczył dr Woźnicki. I dodał, że na nielegalnym składowaniu odpadów firmy mogą zarobić nawet 100 tysięcy złotych dziennie.

Galeria zdjęć:Autor: Biuro Prasowe UM w Bytomiu
Zdjęcia: arc UM Bytom/Hubert Klimek

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.