Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
22 października 2017, Halki, Filipa, Przybyslawa

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Trwają inwestycje drogowe w ramach Budżetu Obywatelskiego

Ponad 1 mln zł kosztują inwestycje drogowe, które w ramach Budżetu Obywatelskiego 2016 realizuje MZDiM. Trzy z nich już zostały zrealizowane, zaś pozostałe mają zostać oddane do użytku w październiku i listopadzie. Najważniejsze to: przebudowa ul. Fałata, budowa parkingu przy ul. Modrzewiowej oraz przy ul. Reptowskiej 53-57.

Aktualizacja powiadomień o stanie jakości powietrza w województwie śląskim


Rodzina na zakręcie. Kampania przeciw przemocy

Bytom rozpoczął drugą odsłonę projektu „Drogowskaz dla rodzin” dotyczącego przeciwdziałaniu przemocy wobec dzieci. Tym razem duży nacisk położony jest na budowanie relacji pomiędzy opiekunami w rodzinach.

Biuletyn Informacji Publicznej

Biuletyn Informacji Publicznej to system stron internetowych służący powszechnemu i bezpłatnemu dostępowi do informacji publicznej.

Internetowy Serwis Bytomskiej Infrastruktury Informacji Przestrzennej

BIIP w szerokim znaczeniu obejmuje elementy oprogramowania, sprzęt, zasoby ludzkie i finansowe oraz procedury postępowania dotyczące wykorzystywania gromadzonych w urzędzie danych opisujących przestrzeń Bytomia.

Batalia o czysty Bytom trwa

Data publikacji: 29 września 2017Stworzyliśmy kilkusetstronicowy audyt śledczy, gdzie wzięliśmy pod lupę firmy nielegalnie składujące odpady na terenie Bytomia - mówił podczas piątkowej konferencji prasowej dr Dariusz Woźnicki, dyrektor generalny Agencji Bezpieczeństwa Gospodarczego.

Detektywi na zlecenie prezydenta Bytomia Damiana Bartyli przeprowadzili śledztwo. Materiał dowodowy sporządził trzyosobowy zespół, a prace nad nim trwały kilka miesięcy. Wkrótce dokument trafi do organów ścigania. W efekcie audyt ma umożliwić instytucjom odpowiedzialnym za ochronę środowiska i organom ścigania podjęcie odpowiednich kroków prawnych.

Zlecenie zostało opłacone z prywatnych pieniędzy. - Poprosiłem o to osoby, którym zależy na dobru miasta i wyeliminowaniu problemu zwałki odpadów w Bytomiu. Zleciłem przeprowadzenie audytu śledczego, bo nie zadowalały mnie efekty dotychczasowych działań w zakresie walki z nielegalnym procederem. W miejscach prowadzenia działalności odbywały się kontrole inspektorów środowiska, ale kary jakie nakładano na firmy  były śmiesznie niskie - w porównaniu do dochodów jakie osiągają  - w efekcie nie przynosiły pożądanego skutku - ocenia prezydent Damian Bartyla.

Prezydent podkreślił, że polskie prawo daje duże pole do nadużyć. - Nie może być tak, że to marszałek województwa decyduje o tym, jakie działania związane z odpadami mogą być prowadzone na określonym terenie. Takie decyzje powinien podejmować wyłącznie prezydent, burmistrz, wójt danej gminy - zaznaczył prezydent. A takich decyzji wydanych przez marszałka obowiązuje w Bytomiu 11. 

Dla dobra prowadzonego w przyszłości postępowania, dokument nie zostanie upubliczniony. - Moim zdaniem materiał jest dla organów ścigania doskonałą podstawą do rozpoczęcia działań zmierzających do ukrócenia tego nielegalnego procederu. Pomoże nam wyeliminować nieuczciwych przedsiębiorców z branży odpadowej - stwierdził Damian Bartyla.

W audycie zawarte są informacje, które firmy mogą nielegalnie składować odpady, w jakich miejscach na terenie Bytomia oraz skąd są przywożone.

- Z naszych ustaleń wynika, że śmieci do Bytomia zwożone są nie tylko z Górnego Śląska, ale i z innych województw np. z Pomorza. Wiele innych miast naszego regionu boryka się z tym samym problemem co Bytom. Odpady trafiają nie tylko do Bytomia - tłumaczył dr Woźnicki. I dodał, że na nielegalnym składowaniu odpadów firmy mogą zarobić nawet 100 tysięcy złotych dziennie.

Galeria zdjęć:Autor: Biuro Prasowe UM w Bytomiu
Zdjęcia: arc UM Bytom/Hubert Klimek

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.