Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
26 września 2018, Justyna, Łucja, Cyprian

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Światowy Dzień Turystyki w bytomskich schronach

„Turystyka dla wszystkich – promocja powszechnej dostępności” to hasło tegorocznych obchodów Światowego Dnia Turystyki, które odbędą się 27 września. Z tej okazji w naszym mieście będzie można zobaczyć schrony „Sosabowski” i „Träger”, które znajdują się na pl. Akademickim.

Uczą, bawią, reprezentują nas w Polsce i za granicą

Część z bytomian już dobrze ich zna, ponieważ z dumą prezentują nasz herb miejski na arenach, piknikach i spotkaniach z mieszkańcami. Bytomskim rycerzom ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Leo Corde nie brak waleczności, która przekłada się na wyniki.

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej rozpoczęła swoją działalność 1 stycznia 2012 roku. Celem Fundacji jest działalność naukowa, oświatowa, edukacyjna i kulturalna.

20 lutego 2014

Konrad VII Biały

Dynastia Piastów śląskich obfituje w wiele postaci, które swoimi życiorysami niejednokrotnie zaskakują. Dobrym przykładem jest Konrad VII Biały, który walczył pod Grunwaldem po stronie Krzyżaków, by później stać się jedynym śląskim księciem popierającym dynastię Jagiellonów.

ZOBACZ WIĘCEJ
20 lutego 2014

Konflikty Henckel von Donnersmarcków z mieszkańcami Bytomia

W historii Bytomia mieszkańcy miasta niejednokrotnie sprzeciwiali się niesprawiedliwości i wyzyskowi ze strony swoich panów. Dobrym przykładem są dwa zatargi z ówczesnymi właścicielami miejscowości, rodem Henckel von Donnersmarck.

ZOBACZ WIĘCEJ
20 lutego 2014

Zamek w Bytomiu

Gdyby spytać mieszkańców Bytomia czy w mieście kiedykolwiek znajdował się zamek, zdecydowana większość z nich odpowiedziałaby, że nie. W świadomości społecznej nie przetrwała pamięć o lokacji dawnego bytomskiego zamku. Wynika to z faktu, iż okres jego świetności minął ponad 600 lat temu.

ZOBACZ WIĘCEJ
20 lutego 2014

Piotr "Wir" Woźniak

1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Byli to żołnierze polskiego podziemia niepodległościowego, którzy po II wojnie światowej stawili opór próbie sowietyzacji Polski i podporządkowania jej ZSRR. Nie złożyli broni, przez co zostali wykluczeni przez komunistyczne władze. Do tej grupy należał także Piotr Woźniak.

ZOBACZ WIĘCEJ
20 lutego 2014

Ignacy Hakuba

Od wrześniowego numeru "Rynku 7" rozpoczynamy cykl artykułów poświęconych historii miasta. Postacią, z którą tym razem wyruszymy w przeszłość, będzie Ignacy Hakuba, swego czasu najbogatszy mieszkaniec miasta, biznesmen branży browarniczej.

ZOBACZ WIĘCEJ
20 lutego 2014

Kazimierz bytomski

W październikowym numerze "Rynku 7" przeniesiemy się kilka wieków wstecz w świat średniowiecznych zamków i rycerzy. Tym razem przyjrzymy się postaci Kazimierza bytomskiego, założyciela Księstwa Bytomskiego.

ZOBACZ WIĘCEJ
14 października 2014

Thomas Cieplik

Przełom XIX i XX w. dla Bytomia to nie tylko okres dynamicznego rozwoju przemysłu. Również w dziedzinie kultury nastąpiły ogromne zmiany. Spośród wielu funkcjonujących na terenie miasta instytucji zaszczytnie miejsce zajmowało Konserwatorium Muzyczne założone przez Thomasa Cieplika.

ZOBACZ WIĘCEJ
14 października 2014

Tajemnicze zdjęcie

Wynalezienie w XIX wieku aparatu fotograficznego pozwoliło uchwycić i zachować wiele ważnych momentów z życia publicznego i prywatnego. Dla historyków i pasjonatów dawnych dziejów fotografia jest bardzo cennym źródłem historycznym. W ostatnim czasie przekonałem się o tym na własnej skórze.

ZOBACZ WIĘCEJ
3 grudnia 2014

Thomas Myrtek

Często jest tak, że na przestrzeni czasu zacierają się informację o osobach, które wiele lat temu cieszyły się dużą popularnością ze względu na swoje dokonania. Dobrym przykładem jest życiorys uzdolnionego rzeźbiarza, Thomasa Myrtka, który został ponownie odkryty dzięki badaniom bytomskiego historyka, Przemysława Nadolskiego.

ZOBACZ WIĘCEJ
3 grudnia 2014

Maria bytomska

Z Bytomia pochodzi wiele wybitnych osób, które zasłużyły się zarówno dla miasta jak i kraju. Niewiele osób jednak wie, że kilka wieków temu w jednym z europejskich królestw na tronie zasiadała bytomianka, Maria bytomska.

ZOBACZ WIĘCEJ

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.