Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
15 grudnia 2018, Nina, Celina, Walerian

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Uczą, bawią, reprezentują nas w Polsce i za granicą

Część z bytomian już dobrze ich zna, ponieważ z dumą prezentują nasz herb miejski na arenach, piknikach i spotkaniach z mieszkańcami. Bytomskim rycerzom ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Leo Corde nie brak waleczności, która przekłada się na wyniki.

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej rozpoczęła swoją działalność 1 stycznia 2012 roku. Celem Fundacji jest działalność naukowa, oświatowa, edukacyjna i kulturalna.

Galeria Motoryzacji i Techniki

Zabytkowe samochody to namacalna historia zamknięta w metalowej konstrukcji. Nie jest nowością, że to właśnie Bytom od lat dostarcza wrażeń miłośnikom pojazdów zabytkowych. Zobacz więcej

Arkadiusz Kuzio-Podrucki

Arkadiusz Kuzio-Podrucki Data publikacji: 9 grudnia 2013Pierwsze wspomnienie związane z Bytomiem pochodzi z mojego dzieciństwa, gdy jako mieszkaniec sąsiednich Tarnowskich Gór przyjechałem z mamą na zakupy, właśnie do Bytomia. Nie mogłem wtedy wiedzieć, że jako dorosły człowiek też będę wielokrotnie odwiedzał Bytom, nie tylko z powodu zakupów. Jestem historykiem, naukowcem badającym dzieje śląskiej szlachty i arystokracji.

W ostatnich latach opublikowałem kilka książek poświęconych tej tematyce. Są to pierwsze i jak na razie praktycznie jedyne monografie poświęcone całości dziejów kilku rodów śląskiej arystokracji. Pierwsza z tego cyklu była poświęcona Henckel von Donnersmarckom, którzy przez ponad trzysta lat swych dziejów współtworzyli historię Bytomia. Miasto Bytom miało udział w opublikowaniu tej książki.

Szlachta i arystokracja kojarzy się nam najczęściej z pałacami, zamkami, balami, wytwornymi damami lub rycerzami wyruszającymi do walki na polach średniowiecznych bitew, aby toczyć pojedynki na turniejach. Tak bywało, ale bardzo rzadko, a pałace i zamki to nie są jedyne miejsca związane z dziejami śląskiej szlachty. W Bytomiu nie znajdziemy ani pałacu, ani zamku. Miejsc związanych z arystokracją jest jednak wiele. Współtworzyła codzienność tego miasta i okolicznych ziem od stuleci. Zostały po niej choćby kościoły, w których budowie niejednokrotnie mieli udział.

Tiele-Wincklerowie wspomogli powstanie kościołów w Miechowicach, katolickiego i ewangelickiego. Dzięki Henckel von Donnersmarckom możemy podziwiać świątynię p.w. Św. Trójcy w centrum miasta. Do budowy kościołów w Szombierkach i Dąbrowie Miejskiej dołożyli się Schaffgotschowie itd. W krajobrazie miasta widnieją nadal fabryki i kopalnie, które powstały dzięki ich inwestycjom. Kopalnia w Bobrku i elektrociepłownia w Szombierkach to inicjatywa Schaffgotschów.

Początki kopalni „Centrum” związane są z Henckel von Donnersmarckami. Kopalnia w Miechowicach zawdzięcza swe powstanie Tiele-Wincklerom. Także wiele kamienic powstało dzięki przemysłowcom z „von” przed nazwiskiem. Tę wyliczankę można by jeszcze długo kontynuować. Niedawno był moim gościem hrabia Petrus Henckel von Donnersmarck. Przez kilka godzin rozmawialiśmy o przeszłości jego przodków jak i o skomplikowanej historii Śląska. Niestety przyjechał tylko na kilka godzin, więc nie bardzo miał czas na zwiedzanie miasta. Nie zdołał nawet zajrzeć do kościoła mariackiego, gdzie w tamtejszej krypcie są pochowani jego przodkowie i krewni.

Zdążyliśmy jednak zjeść smaczny obiad. Serwowane śląskie dania uznał za nader smakowite. Obiecał, że wróci do Bytomia i na Śląsk. Sąsiednie Tarnowskie Góry to miasto gwarków, Chorzów to miasto Redena, Zabrze to miasto przemysłowej turystyki z zabytkowymi kopalniami węgla „Luiza” i „Guido”, a Bytom? Na pewno może czerpać ze swej bogatej, wielobarwnej, europejskiej historii, która ukształtowała to miasto. Warto zainwestować w promocję tej historii. Potencjał jest ogromny.

Arkadiusz Kuzio-Podrucki – historyk, autor książek: „Tiele-Wincklerowie. Arystokracja węgla i stali”, „Henckel von Donnersmarcowie. Kariera i fortuna rodu”, „Herbarz Bytomski”, Schaffgotschowie. Zmienne losy śląskiej arystokracji”.Autor: KM

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.