Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
23 marca 2018, Pelagia, Feliks, Zbyslaw

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Powrót do korzeni. Co łączy dziś Europę? Obywatele Europy dla Europy

Pod taką nazwą dziesięć europejskich miast realizuje dwuletni projekt w ramach unijnego programu „Europa dla obywateli”. Jednym z jego punktów jest organizowana 22 marca w Urzędzie Miejskim w Bytomiu konferencja poświęcona 100. rocznicy zakończenia I wojny światowej.

Co kryje wnętrze kościoła Św. Małgorzaty?

Na to pytanie odpowiedzą bytomscy archeologowie, którzy w kwietniu rozpoczną prace badawcze pod posadzką wewnątrz kościoła Św. Małgorzaty. To właśnie tam w 2009 roku dzięki badaniom georadarowym odkryto aż trzy zmiany w podłożu. Czy kryją one archeologiczną sensację?

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej rozpoczęła swoją działalność 1 stycznia 2012 roku. Celem Fundacji jest działalność naukowa, oświatowa, edukacyjna i kulturalna.

9 grudnia 2013

Układ Urbanistyczny

Najcenniejszym fragmentem Bytomia jest zachowany do dziś układ urbanistyczny miasta średniowiecznego. Jest typowy dla ówczesnych miast europejskich, lokowanych na prawie niemieckim.

ZOBACZ WIĘCEJ
9 grudnia 2013

Architektura

Podstawowym składnikiem zabudowy mieszkalnej śródmieścia Bytomia są mieszczańskie kamienice, przeważnie pochodzące z przełom XIX i XX wieku - okresu największej prosperity miasta.

ZOBACZ WIĘCEJ
9 grudnia 2013

Parki

Zobacz najpiękniejsze bytomskie parki

ZOBACZ WIĘCEJ
9 grudnia 2013

Wzgórze św. Małgorzaty

Położone na uboczu dzisiejszego miasta niepozorne wzgórze jest świadkiem najstarszych dziejów Bytomia.

ZOBACZ WIĘCEJ
5 grudnia 2013

Kościoły

Zobacz najpiękniejsze i najstarsze kościoły w Bytomiu

ZOBACZ WIĘCEJ
4 grudnia 2013

Cmentarze

Cmentarz Mater Dolorosa - jest najważniejszą nekropolią miasta, tu znajdują się groby wybitnych bytomian oraz najcenniejsze zabytki sepulkralne Bytomia, z kolei cmentarz żydowski przy ul. Piekarskiej powstał w 1870 roku, naprzeciw cmentarz katolickiego "Mater Dolorosa".

ZOBACZ WIĘCEJ
10 grudnia 2013

Zabytkowy tramwaj linii 38

Tramwaje elektryczne kursują w Bytomiu od roku 1898. Początkowo były to tramwaje wąskotorowe, o rozstawie szyn 785 mm. Linie tramwajowe prowadzące przez Bytom były częścią sieci obejmującej cały obszar przemysłowy.

ZOBACZ WIĘCEJ
10 grudnia 2013

Bytomska kolejka wąskotorowa

Staraniem grupy pasjonatów w latach 90. ubiegłego wieku uruchomiono turystyczną kolej wąskotorową, kursującą ze stacji kolejowej w Bytomiu do Miasteczka Śląskiego.

ZOBACZ WIĘCEJ

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.