Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
17 grudnia 2017, Olimpia, Łukasz, Jolanta

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Rzeźba górnika stanęła obok Teatru Tańca i Ruchu Rozbark

Przez kilkadziesiąt lat była częścią krajobrazu byłej KWK „Centrum” w Bytomiu. Teraz stanęła w sąsiedztwie dawnej Cechowni KWK „Rozbark”, gdzie od kilku lat funkcjonuje Bytomski Teatr Tańca i Ruchu Rozbark. Mowa o rzeźbie górnika autorstwa Waltera Tuckermanna.

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej rozpoczęła swoją działalność 1 stycznia 2012 roku. Celem Fundacji jest działalność naukowa, oświatowa, edukacyjna i kulturalna.

Galeria Motoryzacji i Techniki

Zabytkowe samochody to namacalna historia zamknięta w metalowej konstrukcji. Nie jest nowością, że to właśnie Bytom od lat dostarcza wrażeń miłośnikom pojazdów zabytkowych. Zobacz więcej

9 grudnia 2013

Układ Urbanistyczny

Najcenniejszym fragmentem Bytomia jest zachowany do dziś układ urbanistyczny miasta średniowiecznego. Jest typowy dla ówczesnych miast europejskich, lokowanych na prawie niemieckim.

ZOBACZ WIĘCEJ
9 grudnia 2013

Architektura

Podstawowym składnikiem zabudowy mieszkalnej śródmieścia Bytomia są mieszczańskie kamienice, przeważnie pochodzące z przełom XIX i XX wieku - okresu największej prosperity miasta.

ZOBACZ WIĘCEJ
9 grudnia 2013

Parki

Zobacz najpiękniejsze bytomskie parki

ZOBACZ WIĘCEJ
9 grudnia 2013

Wzgórze św. Małgorzaty

Położone na uboczu dzisiejszego miasta niepozorne wzgórze jest świadkiem najstarszych dziejów Bytomia.

ZOBACZ WIĘCEJ
5 grudnia 2013

Kościoły

Zobacz najpiękniejsze i najstarsze kościoły w Bytomiu

ZOBACZ WIĘCEJ
4 grudnia 2013

Cmentarze

Cmentarz Mater Dolorosa - jest najważniejszą nekropolią miasta, tu znajdują się groby wybitnych bytomian oraz najcenniejsze zabytki sepulkralne Bytomia, z kolei cmentarz żydowski przy ul. Piekarskiej powstał w 1870 roku, naprzeciw cmentarz katolickiego "Mater Dolorosa".

ZOBACZ WIĘCEJ
10 grudnia 2013

Zabytkowy tramwaj linii 38

Tramwaje elektryczne kursują w Bytomiu od roku 1898. Początkowo były to tramwaje wąskotorowe, o rozstawie szyn 785 mm. Linie tramwajowe prowadzące przez Bytom były częścią sieci obejmującej cały obszar przemysłowy.

ZOBACZ WIĘCEJ
10 grudnia 2013

Bytomska kolejka wąskotorowa

Staraniem grupy pasjonatów w latach 90. ubiegłego wieku uruchomiono turystyczną kolej wąskotorową, kursującą ze stacji kolejowej w Bytomiu do Miasteczka Śląskiego.

ZOBACZ WIĘCEJ

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.