Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
14 grudnia 2018, Alfred, Izydor

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Bytom z natury zielony

„Bytom. Z natury zielony” – tak nazywa się  fanpage na Facebooku poświęcony zielonej stronie miasta. Tu miłośnicy ekologii mogą dzielić się uwagami na temat przyrody i dowiedzieć się, gdzie warto spędzić wolny czas.

Apel strażaków - nie wypalajmy traw!

Apel strażaków - nie wypalajmy traw! Data publikacji: 31 marca 2017Wraz z nadejściem wiosny każdego roku rozpoczyna się okres, w którym wyraźnie wzrasta liczba pożarów traw na łąkach i nieużytkach. Spowodowane jest to wypalaniem suchych traw i pozostałości roślinnych. Za większość pożarów traw odpowiedzialny jest człowiek.

Wypalanie traw to także bardzo duże zagrożenie dla budynków i lasów, znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie łąk i upraw rolniczych. Co roku w Polsce w pożarach wywołanych wypalaniem traw giną lub ulegają poparzeniom ludzie, w tym podpalacze, przypadkowe osoby oraz strażacy biorący udział w akcjach. Wypalanie traw prowadzi również do nieodwracalnych, niekorzystnych zmian w środowisku naturalnym. Do atmosfery przedostaje się szereg związków chemicznych będących truciznami zarówno dla ludzi jak i zwierząt.

W 2016 roku na terenie kraju odnotowano ponad 36 tys. pożarów traw, w trakcie których śmierć poniosło 6 osób. Na terenie Bytomia w ubiegłym roku strażacy interweniowali 111 razy, gasząc pożary traw, które najczęściej miały miejsce na terenie dzielnic Rozbark, Szombierki i Śródmieście.

W 2017 roku strażacy z Bytomia przeprowadzili już 48 akcji, w których uczestniczyli strażacy z JRG Bytom oraz z OSP Górniki, Stolarzowice i Sucha Góra.

Mając na uwadze zagrożenia i potencjalne straty strażacy prowadzą kampanię informacyjna „STOP pożarom traw!”, która ma na celu zmniejszenie liczby pożarów oraz podniesienie świadomości ludzi w zakresie zagrożeń związanych z podpalaniem nieużytków. W ramach kampanii została uruchomiona strona internetowa stoppozaromtraw.pl – można na niej znaleźć wszystkie informacje o akcji oraz pobrać materiały.

Wypalanie traw jest zabronione na podstawie kodeksu wykroczeń, który przewiduje za to karę grzywny w wysokości nawet do 5000 zł, natomiast jeżeli wypalanie traw spowoduje pożar, w którym zagrożone zostanie mienie lub życie, można trafić do więzienia nawet na 10 lat.

Autor: Tomasz Sanecki
Zdjęcia: KM PSP w Bytomiu

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.