Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
17 grudnia 2017, Olimpia, Łukasz, Jolanta

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Prawie 15,5 mln na rewitalizację parków

Aura za oknem może i nie nastraja do długich spacerów, ale warto nawet o tej porze roku poobserwować bogactwo przyrody w bytomskich parkach i zobaczyć jak bardzo na przestrzeni lat zmieniły się zielone płuca naszego miasta. To nie koniec zielonej rewitalizacji! Miasto pozyskało ponad 13 mln zł na odnowę zieleni w parkach miejskich.

Bytom z natury zielony

„Bytom. Z natury zielony” – tak nazywa się  fanpage na Facebooku poświęcony zielonej stronie miasta. Tu miłośnicy ekologii mogą dzielić się uwagami na temat przyrody i dowiedzieć się, gdzie warto spędzić wolny czas.

Apel strażaków - nie wypalajmy traw!

Apel strażaków - nie wypalajmy traw! Data publikacji: 31 marca 2017Wraz z nadejściem wiosny każdego roku rozpoczyna się okres, w którym wyraźnie wzrasta liczba pożarów traw na łąkach i nieużytkach. Spowodowane jest to wypalaniem suchych traw i pozostałości roślinnych. Za większość pożarów traw odpowiedzialny jest człowiek.

Wypalanie traw to także bardzo duże zagrożenie dla budynków i lasów, znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie łąk i upraw rolniczych. Co roku w Polsce w pożarach wywołanych wypalaniem traw giną lub ulegają poparzeniom ludzie, w tym podpalacze, przypadkowe osoby oraz strażacy biorący udział w akcjach. Wypalanie traw prowadzi również do nieodwracalnych, niekorzystnych zmian w środowisku naturalnym. Do atmosfery przedostaje się szereg związków chemicznych będących truciznami zarówno dla ludzi jak i zwierząt.

W 2016 roku na terenie kraju odnotowano ponad 36 tys. pożarów traw, w trakcie których śmierć poniosło 6 osób. Na terenie Bytomia w ubiegłym roku strażacy interweniowali 111 razy, gasząc pożary traw, które najczęściej miały miejsce na terenie dzielnic Rozbark, Szombierki i Śródmieście.

W 2017 roku strażacy z Bytomia przeprowadzili już 48 akcji, w których uczestniczyli strażacy z JRG Bytom oraz z OSP Górniki, Stolarzowice i Sucha Góra.

Mając na uwadze zagrożenia i potencjalne straty strażacy prowadzą kampanię informacyjna „STOP pożarom traw!”, która ma na celu zmniejszenie liczby pożarów oraz podniesienie świadomości ludzi w zakresie zagrożeń związanych z podpalaniem nieużytków. W ramach kampanii została uruchomiona strona internetowa stoppozaromtraw.pl – można na niej znaleźć wszystkie informacje o akcji oraz pobrać materiały.

Wypalanie traw jest zabronione na podstawie kodeksu wykroczeń, który przewiduje za to karę grzywny w wysokości nawet do 5000 zł, natomiast jeżeli wypalanie traw spowoduje pożar, w którym zagrożone zostanie mienie lub życie, można trafić do więzienia nawet na 10 lat.

Autor: Tomasz Sanecki
Zdjęcia: KM PSP w Bytomiu

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.