Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
26 września 2018, Justyna, Łucja, Cyprian

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Światowy Dzień Turystyki w bytomskich schronach

„Turystyka dla wszystkich – promocja powszechnej dostępności” to hasło tegorocznych obchodów Światowego Dnia Turystyki, które odbędą się 27 września. Z tej okazji w naszym mieście będzie można zobaczyć schrony „Sosabowski” i „Träger”, które znajdują się na pl. Akademickim.

Uczą, bawią, reprezentują nas w Polsce i za granicą

Część z bytomian już dobrze ich zna, ponieważ z dumą prezentują nasz herb miejski na arenach, piknikach i spotkaniach z mieszkańcami. Bytomskim rycerzom ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Leo Corde nie brak waleczności, która przekłada się na wyniki.

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej rozpoczęła swoją działalność 1 stycznia 2012 roku. Celem Fundacji jest działalność naukowa, oświatowa, edukacyjna i kulturalna.

Anna Dziadek

Anna Dziadek Data publikacji: 9 grudnia 2013Bytom? Tu, od 30 lat mam wszystko. Dom, rodzinę, pracę. To miejsce, które każdego dnia można odkrywać na nowo. Pamiętam jedną z wizyt moich zagranicznych gości, zachwyconych śródmiejską zabudową miasta. Przechodząc tamtędy codziennie człowiek przestaje dostrzegać jego wyjątkowość.

Bytom ma już kilka charakterystycznych, rozpoznawalnych miejsc, w pobliżu których ludzie zwykli się spotykać: fontannę, lwa i pl. Kościuszki, który dzięki Agorze zmienił się na wielką korzyść. Warto więc pokazywać ciekawe rzeczy, dzielić się doświadczeniami i czerpać z tego, by później móc obdarować tym drugiego człowieka. Zaangażowałam się w akcję Szlachetna Paczka, najpierw jako wolontariusz, później lider bytomskiego rejonu, podpisałam umowę z Polską Akcją Humanitarną, w ramach której wraz z innymi nauczycielami realizuję w SP nr 51z Oddziałami Integracyjnymi projekt „Edukacja globalna.

Wiedza prowadzi do zmian”. W ramach programu, we współpracy z Centrum Edukacji Obywatelskiej działa klub filmowy ,,Patrz i zmieniaj”, gdzie w ramach zajęć z dziećmi prezentujemy filmy dokumentalne poruszające najistotniejsze problemy, z którymi borykają się najbiedniejsze kraje świata.

To ważne, by jak najwcześniej pokazać młodym, że świat, to nie tylko środowisko wokół nich, by wchodząc w dorosłe życie mieli świadomość, że chcąc walczyć z biedą czy nietolerancją trzeba zacząć od siebie. Wierzę, że ta inicjatywa zaszczepi w młodych sercach wrażliwość i szacunek dla drugiego, bez względu na kolor skóry, wyznanie itd. Wszelkie natomiast działania twórcze na rzecz człowieka i świata, które mają na celu dobro, są piękną przestrzenią wolności dla dzieci i młodzieży. Bytom promuje takie działania, bo choć wiele się dzieje chciałoby się więcej.

Obserwuję jak swoje filie otwierają tu wyższe uczelnie, dotąd szare, betonowe blokowiska, nabierają kolorytu, odnawiane są zabytkowe kamienice. Zmiany potrzebują czasu. W tej gonitwie nie wolno jednak zapomnieć o najważniejszych: o młodych.

Anna Dziadek – katecheta, nauczyciel, członek Polskiej Akcji Humanitarnej, Towarzystwa Miłośników Bytomia,Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Drohobyckiej, Towarzystwa Opieki nad Zabytkami/oddział śląski/, Górnośląskiego Stowarzyszenia Wspólnoty Polskiej, laureatka tytułu Bytomianka Zimy 2011.Autor: KM

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.