Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
20 kwietnia 2018, Agnieszka, Teodor, Czeslaw

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej rozpoczęła swoją działalność 1 stycznia 2012 roku. Celem Fundacji jest działalność naukowa, oświatowa, edukacyjna i kulturalna.

Galeria Motoryzacji i Techniki

Zabytkowe samochody to namacalna historia zamknięta w metalowej konstrukcji. Nie jest nowością, że to właśnie Bytom od lat dostarcza wrażeń miłośnikom pojazdów zabytkowych. Zobacz więcej

Forum bytomski.pl Historia Miasta i Zabytki

Forum poświęcone w całości historii miasta Bytom i jego zabytkom. Zapraszamy do dyskusji!

Anita Olejek

Anita Olejek Data publikacji: 9 grudnia 2013Jedno z pierwszych wspomnień, jakie mam o Bytomiu, to piękna architektura. Pamiętam, że przyjeżdżałam tu do mojej cioci, kiedy jeszcze na placu Kościuszki stały secesyjne kamienice z kutymi balustradami i zdobionymi fasadami. Dobrze, że czyni się wiele, aby przywrócić świetność zniszczonym budynkom.

Przykładem może być odbudowa Rynku. Bytom rozwija się, chociaż sprawia wrażenie miasta zaniedbanego. Bytom, w którym przemysł podupadł, zaczyna kojarzyć się z kulturą, Opera Śląska przeżywa w tej chwili swój renesans, a Śląski Teatr Tańca organizuje ciekawe przedsięwzięcia. Drugim kierunkiem rozwoju miasta jest medycyna. Szpitale na terenie Bytomia oferują jego mieszkańcom pomoc w każdej dziedzinie. Rozwija się również innowacyjna dziedzina medycyny - medycyna fizykalna, która posługuje się metodami fizyki w medycynie. Cieszę się, że zauważono potrzebę rozbudowy kliniki ginekologicznej, w której już niebawem będzie dostępny oddział terapii intensywnej noworodków, wyposażonej w dziewięć stanowisk. Bytom to ważny ośrodek miejski. Mam nadzieję, że znajdą się finanse potrzebne do dalszego rozwoju miasta: czy to środków unijnych czy samorządowych.

 Prof. dr hab. Anita Olejek, Kierownik Katedry i Oddziału Klinicznego Położnictwa i Ginekologii ŚLAMAutor: KM

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.