Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
19 grudnia 2018, Dariusz, Urban, Gabriela

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Uczą, bawią, reprezentują nas w Polsce i za granicą

Część z bytomian już dobrze ich zna, ponieważ z dumą prezentują nasz herb miejski na arenach, piknikach i spotkaniach z mieszkańcami. Bytomskim rycerzom ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Leo Corde nie brak waleczności, która przekłada się na wyniki.

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej rozpoczęła swoją działalność 1 stycznia 2012 roku. Celem Fundacji jest działalność naukowa, oświatowa, edukacyjna i kulturalna.

Galeria Motoryzacji i Techniki

Zabytkowe samochody to namacalna historia zamknięta w metalowej konstrukcji. Nie jest nowością, że to właśnie Bytom od lat dostarcza wrażeń miłośnikom pojazdów zabytkowych. Zobacz więcej

Andrzej Styrna

Andrzej Styrna Data publikacji: 9 grudnia 2013Czy można kochać hałdy? Porośnięte krzakami góry pogórniczych odpadów? Można i, co więcej rozumiem tę miłość. Bo dla mnie, tak samo jak dla utożsamiających z tą ziemią mieszkańców Bytom to dom, do którego bez względu na wszystko zawsze wracam.

Tu mam rodzinę, przyjaciół, pracownię, w której zamykam się na wiele godzin. Nie oznacza to jednak, że jestem nieobecny w życiu miasta. Widzę jego wzloty i upadki. Cieszy mnie, że coraz więcej kamienic jest remontowanych. Warto się nimi pochwalić, wyrwać z ciemności te perły architektury wykorzystując na większą skalę iluminację świetlną.

Opera Śląska czy secesyjne IV Liceum Ogólnokształcące, gdzie zastosowano takie rozwiązanie, po zmroku wyglądają niczym wiedeńskie budowle. Mówiąc o standardach europejskiego miasta w środku wielkiej przemysłowej aglomeracji skupiam się na rzeczach prostych i funkcjonalnych. Śpiąc w hotelu, nie potrzebuję tam złotych klamek, ma być czysto i schludnie. W ten sam sposób patrzę na miasto.

Ogromną wartością są młodzi ludzie i właśnie na nich trzeba postawić. Tych, którzy snują się bezczynnie, zaktywizować, zachęcić do korzystania np. z dostępnej w mieście infrastruktury sportowej, a tych, którzy prężnie działają w różnych dziedzinach, przekonać, by nie wyjeżdżali, że mogą tu, w swoim rodzinnym mieście, osiągnąć sukces. Bytom potrzebuje młodych. Tylko oni mogą zmienić jego szarobrunatne oblicze.

Andrzej Styrna – bytomski artysta malarzAutor: KM

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.