Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
19 grudnia 2018, Dariusz, Urban, Gabriela

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Uczą, bawią, reprezentują nas w Polsce i za granicą

Część z bytomian już dobrze ich zna, ponieważ z dumą prezentują nasz herb miejski na arenach, piknikach i spotkaniach z mieszkańcami. Bytomskim rycerzom ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Leo Corde nie brak waleczności, która przekłada się na wyniki.

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej rozpoczęła swoją działalność 1 stycznia 2012 roku. Celem Fundacji jest działalność naukowa, oświatowa, edukacyjna i kulturalna.

Galeria Motoryzacji i Techniki

Zabytkowe samochody to namacalna historia zamknięta w metalowej konstrukcji. Nie jest nowością, że to właśnie Bytom od lat dostarcza wrażeń miłośnikom pojazdów zabytkowych. Zobacz więcej

Andrzej Klamt

Andrzej Klamt Data publikacji: 9 grudnia 2013Czuję do Bytomia ogromny sentyment, w pewnym sensie nawet kocham to miasto. Spędziłem tu swoje dzieciństwo. Do dziś pamiętam gry w piłkę, guziki itd. na naszym szarym podwórku, mecze Polonii Bytom, Szombierek Bytom i częste imprezy urodzinowe ciotek i wujków, z których większość wyjechała z Polski do Niemiec.

Wiem, że bardzo to przeżyli, ale w dość krótkim czasie zasymilowali się, poprawiła się też ich sytuacja materialna. Odżyli też w sensie duchowym, bo czasy ‘70 i ’80 lat w PRL-u nie były zbyt świetne i świetlane, zwłaszcza dla osób pochodzenia niemieckiego. Mojego ojca niestety także dotknęły szykany. Najpierw nie chciano zaakceptować nazwiska Klamt i chciano je pisać przez „ł”. Potem nie pozwolono mu wykonywać funkcji mierniczego na kopalni i został zdegradowany do górnika spawacza.

Tylko z sąsiadami nie było nigdy kłopotów, wręcz przeciwnie – w mojej kamienicy Ślązacy i gorole żyli zgodnie. Ale wkrótce i nasza rodzina opuściła Bytom. Pierwszy rok w Niemczech był ciężki. Bardzo tęskniłem za moimi polskimi przyjaciółmi i pierwszą młodzieńczą miłością, która pozostała w moim rodzinnym mieście. Czułem się samotny. Nie wiem jak potoczyłyby się moje losy, gdybym został w Polsce. Rodzice chcieli, bym po ukończeniu szkoły podstawowej kształcił się dalej w technikum, a ja miałem dwie lewe ręce i nienawidziłem matematyki...

Chętnie przyjeżdżam do Bytomia, utrzymuję też kontakt z kolegami i koleżankami, z którymi chodziłem do Szkoły Podstawowej nr 5 przy al. Legionów. To oni są bohaterami mojego filmu „Podzielona klasa”, którego premiera odbyła się w zeszłym roku w Bytomiu.

Boli mnie, że młodzi bytomianie tak mało wiedzą o niemieckiej części historii naszego miasta. Dlatego popieram postulat, aby zachęcić dzieci i młodzież na Górnym Śląsku do poznania języka i kultury niemieckiej. Bez tego tylko połowicznie zbliżymy się do odkrycia tożsamość Bytomia i Śląska.

Andrzej Klamt – urodzony w Bytomiu, autor, reżyser, producent filmów i programów dokumentalnych, laureat Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej, który w 1979 roku w wieku 14 lat wraz z rodziną wyemigrował do Niemiec.Autor: KM

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.