Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
18 grudnia 2018, Laura, Boguslaw, Gracjan

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Chcesz wiedzieć co się dzieje w mieście? Zajrzyj do kalendarza imprez miejskich

Szczegółowy kalendarz imprez i wydarzeń miejskich, jakie odbywają się w Bytomiu dostępny jest już w zakładce „Kultura” i „Sport” na miejskiej stronie internetowej. W kalendarzu znajdziecie nie tylko gdzie i kiedy odbywa się interesująca Was impreza, ale również jej organizatora.

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Bytomski Teatr Tańca i Ruchu Rozbark

Podstawową misją i założeniem instytucji artystycznej jest tworzenie i propagowanie sztuki tańca współczesnego, wzbogaconego o inne formy sztuki ruchu (jak pantomima, balet klasyczny, taniec uliczny itp.).

Centrum Sztuki Współczesnej Kronika

Kronika to centrum sztuki współczesnej zajmujące się eksplorowaniem związków pomiędzy współczesną teorią i praktyką artystyczną a muzyką, polityką i naukami spoełczymi, edukacją, teatrem, filmem, alternatywną turystyką, dizajnem i architekturą.

Opera Śląska

Dorobek bytomskiej Opery to ponad 260 premier oper, operetek i baletów, w tym wiele pozycji prapremierowych. W repertuarze utrzymuje się ok. 30 tytułów.

Bytomskie Centrum Kultury

Pragniemy, aby kultura w naszym mieście stanowiła nie tylko atrakcyjną formę spędzania czasu wolnego, ale przemiany w kierunku odrodzenia się Bytomia w sektorze kultury.

Więcej kultury, proszę!

Zapraszamy do regularnego śledzenia i aktywnego korzystania z portalu kulturalnybytom.pl, który jest częścią projektu System Informacji Kulturalnej Bytomia. Znajdziemy na nim przejrzysty kalendarz z opisem imprez odbywających się w naszym mieście.

Amaro Strychos

Amaro Strychos Data publikacji: 11 kwietnia 20168 kwietnia przypada Międzynarodowy Dzień Romów. W ramach jego obchodów Szkoła Podstawowa nr 16 w Bytomiu przygotowała wystawę prezentującą działalność świetlicy integracyjnej oraz wydała książkę. Otwarcie wystawy odbędzie się 12 kwietnia o 17.00.

Jest w Bytomiu miejsce, gdzie dzieci pochodzenia romskiego i polskiego świetnie się wspólnie bawią, inscenizując baśniowe przedstawienia teatralne, słuchając romskich opowieści Babci Nońci albo tworząc model cygańskiego wozu pod okiem romskiej malarki i rzeźbiarki Małgorzaty Mirgi-Tas. Świetlica integracyjna, o której mowa, znajduje się na poddaszu Szkoły Podstawowej nr 16 w Bobrku, nazywa się Amaro Strychos (co w języku romani oznacza „nasz strych”), a korzysta z niej 45 osób - dzieci i młodzież z dzielnicy Bobrek, w tym 23 romskiego pochodzenia.

Od 2012 roku w tym niebanalnym miejscu - jednym z nielicznych na Śląsku i jedynym w Bytomiu - prowadzonym przez nauczycieli ze Szkoły Podstawowej nr 16, asystentkę romską oraz Fundację im. Księdza Prałata Pawła Krafczyka dzieci biorą udział w różnorodnych zajęciach. Nie tylko pogłębiają wiedzę o romskiej i polskiej literaturze, sztuce, kulturze, trenują także taniec u boku instruktora, ćwiczą język pod opieką logopedy, wyjeżdżają na wycieczki, biorą udział w zajęciach dogoterapii lub w treningu biofeedback. Rozbudowana działalność świetlicy jest możliwa dzięki dotacji Wojewody Śląskiego na realizację rządowego „Programu integracji społeczności romskiej w Polsce” oraz ze środków Gminy Bytom.

Od początku działalności świetlica stara się pokazać swoją obecność i integracyjny charakter między innymi poprzez publikację kalendarzy. Co roku organizujemy sesję zdjęciową z udziałem wychowanków: w 2012 - wśród kamienic Bobrka; w 2013 - w Parku Miejskim, w 2015 - sesję zatytułowaną „Gdy dorosnę, zostanę…”. W 2014 roku wyszły ponadto pocztówki z pracami dzieci, a ostatnio także bogato ilustrowana zdjęciami i rysunkami książka, podsumowująca projekt kształtowania wczesnej preorientacji zawodowej wśród dzieci, w której przeczytamy m.in. o historii i sytuacji Romów w Polsce i w Bytomiu – mówi Dorota Żuber, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 16 i redaktor publikacji. Właśnie to bogactwo fotograficznych materiałów, których część powstała dzięki umiejętnościom młodych fotografików z bytomskiego Technikum nr 4, oraz prac plastycznych związanych z kulturą i tradycją romską będziemy mogli wkrótce zobaczyć na wystawie „Amaro Strychos” w Biurze Promocji Bytomia na Rynku 7. Wystawa będzie połączona z promocją książki “Przyszłość - Odasojawła, czyli to co będzie”. Na otwarcie wystawy zapraszamy 12 kwietnia o godzinie 17.00.
Autor: KM

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.