Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
18 grudnia 2018, Laura, Boguslaw, Gracjan

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Uczą, bawią, reprezentują nas w Polsce i za granicą

Część z bytomian już dobrze ich zna, ponieważ z dumą prezentują nasz herb miejski na arenach, piknikach i spotkaniach z mieszkańcami. Bytomskim rycerzom ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Leo Corde nie brak waleczności, która przekłada się na wyniki.

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej rozpoczęła swoją działalność 1 stycznia 2012 roku. Celem Fundacji jest działalność naukowa, oświatowa, edukacyjna i kulturalna.

Galeria Motoryzacji i Techniki

Zabytkowe samochody to namacalna historia zamknięta w metalowej konstrukcji. Nie jest nowością, że to właśnie Bytom od lat dostarcza wrażeń miłośnikom pojazdów zabytkowych. Zobacz więcej

Aleksandra Hyla

Aleksandra Hyla Data publikacji: 9 grudnia 2013Gdy byłam dzieckiem, Bytom kojarzył mi się przede wszystkim z wydobyciem węgla, z zapracowanymi ludźmi, do których czuję ogromny szacunek oraz ze szpitalem przy al. Legionów.

Pamiętam też wyjazdy do Opery Śląskiej oraz przyjemność przejechania się tramwajem 38, w którym panowała iście rodzinna atmosfera. Pochodzę z Katowic, gdzie uczęszczałam do szkoły muzycznej. Później, na studiach na Wydziale Wychowania Muzycznego w Cieszynie kontrapunktu i kompozycji uczył mnie mieszkający w Bytomiu prof. Aleksander Lasoń. Jego wskazówki odnośnie harmonii z pewnością wywarły wpływ na to, kim dzisiaj jestem i jak czuję muzykę. Od ponad dziesięciu lat mieszkam w Bytomiu, gdzie przybyłam za swoją miłością. Teraz nie wyobrażam sobie, aby mieszkać gdzie indziej.

To miasto posiadające ducha, ze wspaniałymi ludźmi, jest i będzie dla mnie zawsze bardzo ważne. Pomysł napisania „Kolędy bytomskiej” rodził się wiele tygodni, chociaż do jego realizacji doszło całkiem spontanicznie. Jako nauczyciel muzyki w SP nr 21 poprzez codzienny kontakt z uczniami wiem, jaka muzyka podoba im się najbardziej. Oczywiście poza skoczną muzyką, graną w mediach, dzieci często potrzebują wyciszenia poprzez nutę relaksacyjną, nostalgiczną. Ten cały otaczający nas pędzący świat czasem wydaje się być nie do ogarnięcia przez dzieci.

To było przyczynkiem do powstania nastrojowej, zimowej pieśni. Jakże bajkowy jest Rynek szczególnie w okresie zimowym, nie bez powodu zajął I miejsce w rankingu na najpiękniejszy śląski rynek. Dolomity, parki, Żabie Doły i wiele innych miejsc są godne polecenia i uwagi. Po spisaniu najpiękniejszych romantycznych bytomskich miejsc i symboli - tekst ułożyłam w parę chwil, muzyka „chodziła” za mną od jakiegoś czasu. W nagraniu śpiewać oraz grać na dzwonkach chromatycznych będą dzieci z SP nr 21, które bardzo chętnie garną się do działalności kulturalnej. W ogóle, jeżeli chodzi o kulturę, to Bytom może pochwalić się wieloma inicjatywami.

Tutaj na szczególne uznanie zasługują przedsięwzięcia domów kultury, Beceku, Opery Śląskiej, a także Agory. Zdaję sobie jednak sprawę z tego, że dla ludzi ważna jest przede wszystkim praca, pozwalająca na utrzymanie się w tym mieście. Gdy są pieniądze na życie i jakieś perspektywy na przyszłość, wtedy jest też miejsce na kulturę i rozrywkę.

Aleksandra Hyla, nauczyciel muzyki w SP 21 w Bytomiu, autorka "Kolędy bytomskiej"Autor: KM

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.