Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
11 grudnia 2018, Waldemar, Damazy

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Uczą, bawią, reprezentują nas w Polsce i za granicą

Część z bytomian już dobrze ich zna, ponieważ z dumą prezentują nasz herb miejski na arenach, piknikach i spotkaniach z mieszkańcami. Bytomskim rycerzom ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Leo Corde nie brak waleczności, która przekłada się na wyniki.

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej rozpoczęła swoją działalność 1 stycznia 2012 roku. Celem Fundacji jest działalność naukowa, oświatowa, edukacyjna i kulturalna.

Galeria Motoryzacji i Techniki

Zabytkowe samochody to namacalna historia zamknięta w metalowej konstrukcji. Nie jest nowością, że to właśnie Bytom od lat dostarcza wrażeń miłośnikom pojazdów zabytkowych. Zobacz więcej

Aleksandra Herisz

Aleksandra Herisz Data publikacji: 9 grudnia 2013Bytom to dla mnie wyjątkowa architektura, piękne kamienice. Zabytkowa zabudowa stała się też moją inspiracją podczas projektowania Medalu Miasta Bytom. Szkoda, że tak wiele tych obiektów jest zniszczonych i zaniedbanych. Mam świadomość, że przed Bytomiem długa droga, potrzeba dużych inwestycji.

Niemniej lubię tu mieszkać i patrzeć na zaskoczone twarze moich znajomych, którzy będąc w Bytomiu po raz pierwszy zmieniają swoje mroczne wyobrażenie o Śląsku. Mój Bytom to także mieszanka kulturowa tworząca swoisty tygiel wzajemnie się przeplatających różnych korzeni kulturowych – tych rodzimych – Śląskich, niemieckich, ale i z Kresów Wschodnich i całej Polski. Czy ma wpływ na moje prace? Tak.

Miłość do rękodzieła zaszczepiła we mnie moja mama, która sama ciągle coś robiła i rozdawała to rodzinie i znajomym. Dla mnie bardzo ważna jest moja droga artystyczna, gdzie sama mogę tworzyć i uwalniać emocje, doświadczać radości tworzenia, a udział w plenerach, wystawach, spotkania z innymi artystami dodają mi sił do dalszego działania i dzielenia się swoją pasją z innymi.

Często nawet krótkie spotkanie warsztatowe z rękodziełem pozwala rozbudzić artystyczne zainteresowania, które rozwija się w domowym zaciszu. Prawdą jest, że coraz trudniej oderwać dzieci od TV, sama jestem matką dwójki dzieci i coś o tym wiem.

Dlatego ogromna tutaj rola rodziców, którzy często niestety sami zagonieni, zapracowani, nie mają czasu ani chęci, aby popchnąć swoje pociechy w inną stronę. Ostatnio słyszałam w radiu, że w Niemczech co trzecie dziecko ma problem z mówieniem z powodu braku rozmowy w domu i spędzania czasu tylko przed TV lub komputerem.

Jak widać, jeśli czegoś nie używamy, nie doskonalimy, to umiejętności i zdolności zanikają, dlatego chcę wszystkich zachęcić, by spróbowali odkryć swoje talenty, a tych, którzy już to zrobili, by podzielili się nimi z innymi, obojętnie czy są to zdolności artystyczne, muzyczne, teatralne, kulinarne czy jakiekolwiek inne. Sztuka może nadać sens naszemu życiu. Dzięki niej możemy wykorzystać maksimum naszych możliwości kreatywnych.

Aleksandra Herisz – pomysłodawca i kurator Międzynarodowego Biennale Współczesnej Tkaniny Artystycznej „SILEZIANY”, laureatka tytułu Bytomianka Roku 2011.Autor: KM

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.