Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
17 grudnia 2017, Olimpia, Łukasz, Jolanta

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Już jest świąteczny rozkład jazdy KZK GOP

Komunikacyjny Związek Komunalny GOP w okresie weekendu przedświątecznego /16-17 grudnia/ oraz w okresie świąt i zimowej przerwy świątecznej 23 grudnia – 1 stycznia wprowadził zmiany w funkcjonowaniu komunikacji autobusowej i tramwajowej.

Kolejny odcinek Strzelców Bytomskich przebudowany

Kosztem ponad 730 tysięcy zł przebudowany został kolejny odcinek jednej z głównych ulic naszego miasta. Zakończyły się właśnie prace na odcinku ul. Strzelców Bytomskich od wiaduktu kolejowego /przy dawnej KWK „Powstańców Śląskich”/ do ul. Objazdowej.

Wokół zdrowia seniora

To temat przewodni konferencji „Zdrowie Seniora”, która 15 grudnia odbędzie się w Urzędzie Miejskim w Bytomiu. Podczas niej poruszone zostaną kwestie związane z chorobą  Alzheimera, chorobami narządu wzroku i słuchu oraz zaburzeniami równowagi ciała.

Aktualizacja powiadomień o stanie jakości powietrza w województwie śląskim


Szósta edycja Mieszkania dla Młodych

Dziewięć kolejnych lokali mieszkalnych czeka na chętnych do ich wynajęcia w ramach szóstej edycji programu „Mieszkania dla Młodych” w Bytomiu. Są to mieszkania do remontu, który najemca musi wykonać we własnym zakresie i na własny koszt przed zawarciem umowy najmu.

Internetowy Serwis Bytomskiej Infrastruktury Informacji Przestrzennej

BIIP w szerokim znaczeniu obejmuje elementy oprogramowania, sprzęt, zasoby ludzkie i finansowe oraz procedury postępowania dotyczące wykorzystywania gromadzonych w urzędzie danych opisujących przestrzeń Bytomia.

Biuletyn Informacji Publicznej

Biuletyn Informacji Publicznej to system stron internetowych służący powszechnemu i bezpłatnemu dostępowi do informacji publicznej.

Akcja "Podaruj znicz na Kresy" ma coraz więcej partnerów

Akcja "Podaruj znicz na Kresy" ma coraz więcej partnerów Data publikacji: 10 października 2016Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, Instytut Pamięci Narodowej i Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej we Lwowie – coraz więcej instytucji dołącza do akcji „Podaruj znicz na Kresy”. Do jej zakończenia zostało jeszcze kilka dni, ale już wiadomo, że uda się pobić dotychczasowy rekord.

Mamy już ponad 7 tysięcy świec, a ludzie dostarczają nam kolejne – mówi Alicja Brzan-Kloś, koordynatorka akcji.

Przypomnijmy, w zbiórkę zniczy, organizowaną od 10 lat przez miasto Bytom i stowarzyszenie Wspólnota Polska, co roku angażują się szkoły, instytucje, przedsiębiorcy i osoby prywatne w wielu polskich miastach (m.in. w Katowicach, Zabrzu, Chorzowie, Rudzie Śląskiej, Raciborzu, Opolu). Wspierają ją też środowiska polonijne w Londynie i na Zaolziu.

Znicze można przynosić do 19 października do Referatu Obsługi Klastra Rewitalizacji i Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi przy Rynku 26 od poniedziałku do piątku od 10.00 do 15.00.

Rok temu udało się zebrać 7 tysięcy zniczy. Już wiadomo, że w tym roku będzie ich jeszcze więcej. Zatem, do ciężkiej pracy szykują się już wolontariusze, którzy muszą je poukładać i spakować do kartonów. Konwój ze zniczami wyruszy na Ukrainę 28 października.

Znicze palone będą na opuszczonych, polskich grobach na Wschodzie. Wolontariusze akcji pojawią się na cmentarzach w miastach partnerskich Bytomia: w Drohobyczu, a w tym roku po raz pierwszy także w Żytomierzu. Będą też m.in. w Stryju, Truskawcu, Borysławiu, Latyczowie, Łanowicach i Samborze.

Od ubiegłego roku w dniu Wszystkich Świętych zapalamy też znicze na Cmentarzu Janowskim we Lwowie – mówi Alicja Brzan-Kloś. Nieprzypadkowo, bo od wielu lat staraliśmy się o pozwolenie na budowę Domu Polskiego we Lwowie. Udało się. Rok temu wmurowano kamień węgielny pod fundamenty tej placówki.

Akcja jest okazją nie tylko do zapalenia symbolicznej lampki na opuszczonych, polskich grobach. Wolontariusze organizacji polonijnych i harcerze również je porządkują.

znicz na kresy.jpg


Autor: iwo

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.