Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
18 grudnia 2018, Laura, Boguslaw, Gracjan

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Uczą, bawią, reprezentują nas w Polsce i za granicą

Część z bytomian już dobrze ich zna, ponieważ z dumą prezentują nasz herb miejski na arenach, piknikach i spotkaniach z mieszkańcami. Bytomskim rycerzom ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Leo Corde nie brak waleczności, która przekłada się na wyniki.

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej rozpoczęła swoją działalność 1 stycznia 2012 roku. Celem Fundacji jest działalność naukowa, oświatowa, edukacyjna i kulturalna.

Galeria Motoryzacji i Techniki

Zabytkowe samochody to namacalna historia zamknięta w metalowej konstrukcji. Nie jest nowością, że to właśnie Bytom od lat dostarcza wrażeń miłośnikom pojazdów zabytkowych. Zobacz więcej

Agata Tecl

Agata Tecl Data publikacji: 9 grudnia 2013Bytom to miasto nieokiełznane i fascynujące zarazem. Sprawia wrażenie miejsca zapomnianego, poddanego nieustającym zmianom mającym wpływ nie tylko na kontekst ekonomiczno-gospodarczy, ale także architektoniczny, kulturowy, dźwiękowy.

Nieskończenie wiele jest tutaj miejsc niewidocznych, których ponowne odkrywanie uświadamia, że modyfikacji ulega całościowa, wieloaspektowa struktura miasta, zarówno w centrum, jak i na peryferiach, w sensie jednostkowym, jak i społecznym. Bytom jest jak okular, przez który można dostrzec historię wielu innych śląskich miast – zawieszony pomiędzy bogatą, industrialną przeszłością, której ślady odnaleźć można w pustostanach, poprzemysłowych ruinach, niszczejących obiektach zabytkowych a wciąż jeszcze nieokreślonym „tu i teraz”.

To miejsce domagające się ponownego odczytania i reinterpretacji, powtórnej organizacji. Bytom to miasto, które mnie ukształtowało. To moje miejsce – nieustannie zadziwiające i inspirujące, ale bywa i rozczarowujące. Z tego jednoczesnego ukochania i rozczarowania rodzą się projekty ujawniające nieoczywiste piękno Bytomia, ale także całe spektrum zaniedbanych spraw, ciągnących się od lat problemów do naprawy, naglącej potrzeby mądrych, długofalowych, strukturalnych decyzji.

To niesamowite, że właśnie tutaj spotkałam ludzi – idealistów, marzycieli, dzięki którym uwierzyłam, że w Bytomiu jest możliwe powstanie plaży, postindustrialnego hotelu, pola namiotowego, fosforyzującego kwiatu wyrastającego z nieczynnego kopalnianego komina, loftów, centrum alternatywnej turystyki czy budowa nowoczesnego osiedla mieszkalnego projektowanego i tworzonego przy współudziale przyszłych mieszkańców…Chciałabym, żeby te pomysły i energia nie zostały zmarnowane.

Agata Tecl – założycielka Świetlicy Sztuki działającej przy Centrum Sztuki Współczesnej „Kronika”, współorganizatorka projektów artystycznych Kroniki m.in.: Alternatif Turistik.Autor: KM

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.