Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
19 grudnia 2018, Dariusz, Urban, Gabriela

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Uczą, bawią, reprezentują nas w Polsce i za granicą

Część z bytomian już dobrze ich zna, ponieważ z dumą prezentują nasz herb miejski na arenach, piknikach i spotkaniach z mieszkańcami. Bytomskim rycerzom ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Leo Corde nie brak waleczności, która przekłada się na wyniki.

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej rozpoczęła swoją działalność 1 stycznia 2012 roku. Celem Fundacji jest działalność naukowa, oświatowa, edukacyjna i kulturalna.

Galeria Motoryzacji i Techniki

Zabytkowe samochody to namacalna historia zamknięta w metalowej konstrukcji. Nie jest nowością, że to właśnie Bytom od lat dostarcza wrażeń miłośnikom pojazdów zabytkowych. Zobacz więcej

Adrian Katroshi

Adrian Katroshi Data publikacji: 9 grudnia 2013Gdzie indziej można zobaczyć takie piękne familoki z czerwonymi oknami, z których starki obserwują otaczającą je rzeczywistość? Gdzie indziej w co drugim ogródku zapaleni hodowcy trzymają gołębie, a w „chlywikach” króliki? Tylko u nas, na Śląsku. Czy powinniśmy się tego wstydzić? Oczywiście, że nie.

Pochodzę z Szombierek. W Łagiewnikach mieszkam od dziesięciu lat, a czternaście lat temu pierwszy raz znalazłem się na Fytlu, małym osiedlu familoków w Łagiewnikach. Zabawne, często absurdalne zdarzenia, ale także moje zauroczenie tym miejscem, zainspirowały mnie do napisania scenariusza „Zgorszenie publiczne”.

Film to przede wszystkim historia miłosna w komediowym ujęciu, która ma dostarczać widzom dobrej zabawy. Klimat mojego scenariusza, zachowany w filmie, jest całkiem odmienny od tego, który panuje w innych współczesnych „śląskich” produkcjach.

W „Zgorszeniu” nie ma powszechnej beznadziei, wszechobecnego brudu i kwitnącej przestępczości. Jest za to pełne sympatii spojrzenie na bohaterów, specyficzną społeczność, która potrafi się wspierać, łączyć zarówno w lepszych jak i gorszych chwilach.

Nie możemy jednak udawać, że na Śląsku nie ma familoków i upadłych zakładów pracy. Wystarczy zobaczyć prawdziwy Fytel, żeby przekonać się, że nie wszędzie nasz region błyskawicznie się rozwija. Uważam wręcz, że ten "filmowy" Fytel wygląda znacznie korzystniej i bardziej kolorowo.

Mówiąc „Bytom” myślę o swoim domu, którego nie wyobrażam sobie gdzieś indziej. Mimo, że oprócz pięknych miejsc, znajduje się w nim wiele zaniedbanych terenów, wciąż nie chciałbym się stąd wyprowadzać. Wierzę, że Bytom stanie się miejscem piękniejszym. Nadziei dodają mi projekty w stylu ogrodów na Rozbarku.

No i nareszcie w Bytomiu powstanie duże kino! Z nostalgią wspominam seanse w Bałtyku, Glorii, Świcie czy Jutrzence, w której wielokrotnie oglądałem arcydzieła sztuki filmowej w stylu japońskich "Superpotwora" czy "Godzilli". Nareszcie nie trzeba będzie wyjeżdżać z miasta, aby obejrzeć film na dużym ekranie.

Adrian Katroshi – bytomianin, autor scenariusza „Zgorszenie publiczne”, za który otrzymał Nagrodę SPI International Polska za Najlepszy Scenariusz Komedii Filmowej w polskiej edycji Międzynarodowego Konkursu Scenariuszowego o Nagrodę Hartley-Merrill, a także wyróżnienia w konkursach scenariuszowych „Nowa generacja” i „Nakręcone teksty"Autor: KM

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.