Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
23 marca 2018, Pelagia, Feliks, Zbyslaw

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Powrót do korzeni. Co łączy dziś Europę? Obywatele Europy dla Europy

Pod taką nazwą dziesięć europejskich miast realizuje dwuletni projekt w ramach unijnego programu „Europa dla obywateli”. Jednym z jego punktów jest organizowana 22 marca w Urzędzie Miejskim w Bytomiu konferencja poświęcona 100. rocznicy zakończenia I wojny światowej.

Co kryje wnętrze kościoła Św. Małgorzaty?

Na to pytanie odpowiedzą bytomscy archeologowie, którzy w kwietniu rozpoczną prace badawcze pod posadzką wewnątrz kościoła Św. Małgorzaty. To właśnie tam w 2009 roku dzięki badaniom georadarowym odkryto aż trzy zmiany w podłożu. Czy kryją one archeologiczną sensację?

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej rozpoczęła swoją działalność 1 stycznia 2012 roku. Celem Fundacji jest działalność naukowa, oświatowa, edukacyjna i kulturalna.

95. lat temu odbył się na Górnym Śląsku plebiscyt

95. lat temu odbył się na Górnym Śląsku plebiscyt Data publikacji: 20 marca 201695 lat temu, 20 marca 1921 roku na Górnym Śląsku odbył się plebiscyt, który miał zadecydować o przynależności tych ziem do Polski lub Niemiec. Dzisiaj /20 marca/ przy ul. Gliwickiej 17 /pod dawnym hotelem „Lomnitz”, gdzie była siedziba Polskiego Komisariatu Plebiscytowego/ odbyły się uroczystości upamiętniające to wydarzenie.

Uroczystości rozpoczęły się od przypomnienia pieśni patriotycznych z tamtego okresu oraz wystawą „Sfrunął na Śląsk orzeł biały”, które prezentowała najważniejsze wydarzenia związane z akcją plebiscytową i samym plebiscytem z 20 marca 1920 roku. Po nich między innymi przedstawiciele władz Bytomia i Świętochłowic oraz Muzeum Powstań Śląskich złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą siedzibę hotelu „Lomnitz”.

Niedzielna uroczystość to upamiętnienie jednego z najważniejszych wydarzeń w historii Górnego Śląska w XX wieku. 95. lat temu, 20 marca 1921 roku odbył się plebiscyt, którego wynik miał zadecydować o przynależności ziem Górnego Śląska do Polski lub Niemiec. Uprawnionych do głosowania było ponad 1,2 mln osób, które ukończyły 1 stycznia 1921 roku 20 lat. Z ramienia rządu Rzeczypospolitej Polskiej, polską akcją plebiscytową kierował Wojciech Korfanty, a siedziba Polskiego Komitetu Plebiscytowego znajdowała się w bytomskim hotelu ,,Lomnitz”. Głównym zadaniem komitetu było zorganizowanie głosowania oraz akcja propagandowa. Organizowano zbiórki pieniężne, wiece i komitety pomocy oraz drukowano tysiące broszurek, plakatów, wizytówek, znaczków i ulotek, aby przekonać mieszkańców Górnego Śląska do głosowania za przynależnością do Polski. Kręcono nawet filmy propagandowe oraz wydawano płyty z pieśniami patriotycznymi, jak również odnoszono się także do kwestii regionalnych, socjalnych i religijnych.

Ostatecznie w głosowaniu udział wzięło 1.190.637 osób z czego za Polską głosowało 479.365 Ślązaków (40,3%), za Niemcami 707.393 (59,4%). Wyniki plebiscytu nie zadowoliły żadnej ze stron. Polsce miał przypaść 25% rejonu plebiscytowego, głównie bez przemysłu ciężkiego, co było jedną z przyczyn wybuchu w nocy z 2 na 3 maja III powstania śląskiego. Decyzję o rozpoczęciu powstania podjęto właśnie w hotelu „Lomnitz” 30 kwietnia podczas spotkania Wojciecha Korfantego z dowódcami wojskowymi.

Galeria zdjęć:Autor: Tomasz Sanecki
Zdjęcia: Archiwum UM w Bytomiu/Hubert Klimek

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.