Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
22 września 2018, Tomasz, Maurycy

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

800 nowych mieszkań powstanie w Bytomiu

Budowę ponad 800 nowych mieszkań w Bytomiu zapowiedział podczas konferencji prasowej prezydent Damian Bartyla.

Aktualizacja powiadomień o stanie jakości powietrza w województwie śląskim


Szkody górnicze - wnioski o dokonanie napraw

Przekazujemy informacje pomocne przy ubieganiu się o naprawę szkód górniczych.

Internetowy Serwis Bytomskiej Infrastruktury Informacji Przestrzennej

BIIP w szerokim znaczeniu obejmuje elementy oprogramowania, sprzęt, zasoby ludzkie i finansowe oraz procedury postępowania dotyczące wykorzystywania gromadzonych w urzędzie danych opisujących przestrzeń Bytomia.

Biuletyn Informacji Publicznej

Biuletyn Informacji Publicznej to system stron internetowych służący powszechnemu i bezpłatnemu dostępowi do informacji publicznej.

8 mln zł. dla Aktywnych Społecznie

8 mln zł. dla Aktywnych Społecznie Data publikacji: 21 lutego 2018Być może trudno w to uwierzyć, ale są osoby, dla których wejście lub powrót na rynek pracy, to jak wkroczenie do innego świata. Niebezpiecznego, obcego, nieoswojonego – mówi Tomasz Królikowski, koordynator projektu AS Aktywny Społecznie. Naszym celem jest pokazanie im, że warto popracować nad sobą, wyrwać się z tego stanu izolacji, uwierzyć w siebie.
 
600 osób z Bytomia będzie miało taką szansę biorąc udział w unijnym projekcie AS Aktywny Społecznie realizowanym przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie. To kolejny, po Bytomskiej Pracowni Aktywności Społecznej, unijny projekt, na który Bytom otrzymał ogromne dofinansowanie. Pierwszy etap rekrutacji potrwa do końca marca, kolejna ruszy w lipcu 2019 r.
 
Wsparciem objęte będą osoby korzystające z pomocy MOPR, niepracujące, zagrożone ubóstwem lub wykluczeniem społecznym, wymagające pomocy nie tylko w nabyciu kwalifikacji zawodowych, odnalezieniu się na rynku pracy, ale przede wszystkim w poprawie umiejętności społecznych.
 
Nasi klienci, z których rekrutowani są uczestnicy projektu, borykają się z wieloma problemami. Największy stanowi chyba brak odwagi do zmiany swojego życia, brak kwalifikacji zawodowych, który uniemożliwia im znalezienie pracy. Dla osób, które z różnych powodów wycofały się z życia społecznego, zawodowego, stan odizolowania jest ogromnym problemem – mówi Tomasz Królikowski.
 
Pracownicy socjalni będą pobudzać aktywność wśród osób najbardziej oddalonych od rynku pracy i jednocześnie wspierać w problemach rodzinnych, środowiskowych czy prawnych.
 
Działania obejmować będą przede wszystkim usługi aktywnej integracji o charakterze społecznym, zawodowym, edukacyjnym i zdrowotnym. Co ważne, działania te będą wzmacniane poprzez włączenie do nich osób z najbliższego otoczenia uczestników projektu, czyli rodzin, sąsiadów – mówi Tomasz Królikowski.

Zespół projektowy będzie funkcjonował w siedzibach MOPR przy ul. Piłsudskiego 67 oraz  ul. Powstańców Warszawskich 14.
 
Projekt realizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020, potrwa 3 lata. Kwota dofinansowania projektu współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego wynosi 8 027 654,71 zł, a jego wartość całkowita to 9 444 299,66 zł.
 
Warto wspomnieć, że nie jest to pierwszy projekt społeczny realizowany przez MOPR. W grudniu 2017 r. z sukcesem zakończono projektu „By-PAS Bytomska Pracownia Aktywności Społecznej”.

W ramach tego projektu zrealizowaliśmy bardzo szeroki i różnorodny zakres działań na rzecz 605 osób oraz lokalnej społeczności. Nasze wysiłki skupiały się na poszukiwaniu skutecznych metod rozwiązania problemów życiowych osób biorących udział w projekcie. One same nie były w stanie sobie z tym poradzić, co ograniczało ich aktywność zawodową i powodowało nawarstwianie się innych trudności – tłumaczy Tomasz Królikowski.
 
Ponad dwuletnia praca przyniosła efekty: 128 osób podjęło różne formy zatrudnienia, 73 podniosły lub zdobyły kwalifikacje, a zdecydowana większość uczestników i uczestniczek poprawiła swoje umiejętności osobiste, społeczne, relacje w rodzinach, wśród znajomych lub sąsiadów.
EFS_POZIOM_kolor.jpg

Autor: AK
Zdjęcia: www.pixabay.com

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.