Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
14 grudnia 2018, Alfred, Izydor

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Wigilia ze świątecznym barszczem

Pieką się już pierniki, powstają świąteczne ozdoby, które będzie można zakupić na bożonarodzeniowym stoisku, a młodzi wykonawcy biorą udział w próbach do jasełek. To przygotowania Bytomskiej Wigilii, która odbędzie się w czwartek, 20 grudnia przy ul. Dworcowej 7.

Prezydent Mariusz Wołosz upublicznia wystąpienia pokontrolne NIK

W trosce o przejrzystość administracji, upubliczniamy wystąpienia pokontrolne, jakie sporządziła NIK po kontroli „Wybranych aspektów funkcjonowania Bytomskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego Sp. z o.o.”.  – powiedział podczas dzisiejszej /6 grudnia/ konferencji prasowej, prezydent Bytomia Mariusz Wołosz.

Uwaga mieszkańcy! W wigilię, 24 grudnia Urząd Miejski w Bytomiu będzie nieczynny

W wigilię, 24 grudnia Urząd Miejski w Bytomiu /ul. Parkowa 2 i ul. Smolenia 35/ oraz Urząd Stanu Cywilnego /ul. Olejniczaka 22/ będą nieczynne.

Bytomskie projekty rekomendowane do ZIT

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 4, Ochotnicza Straż Pożarna w Suchej Górze, Szkoła Podstawowa Specjalna nr 2 – które ubiegają się o dofinansowanie na termomodernizację budynków – zostały wybrane do rekomendacji w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.

Rozbark - budowa promenady wchodzi w decydujący etap

Widać już pierwsze efekty prac, jakie realizowane są na Rozbarku. To właśnie tam w ramach Obszaru Strategicznej Interwencji MZZiGK w Bytomiu realizuje inwestycję wartą około 12 mln zł. Jednym z jej elementów jest budowa promenady po dawnej kolei wąskotorowej, która ma połączyć ul. Pszczyńską z ul. Alojzjanów.

JAKOŚĆ POWIETRZA

 

Biuletyn Informacji Publicznej

Biuletyn Informacji Publicznej to system stron internetowych służący powszechnemu i bezpłatnemu dostępowi do informacji publicznej.

8 mln zł. dla Aktywnych Społecznie

8 mln zł. dla Aktywnych Społecznie Data publikacji: 21 lutego 2018Być może trudno w to uwierzyć, ale są osoby, dla których wejście lub powrót na rynek pracy, to jak wkroczenie do innego świata. Niebezpiecznego, obcego, nieoswojonego – mówi Tomasz Królikowski, koordynator projektu AS Aktywny Społecznie. Naszym celem jest pokazanie im, że warto popracować nad sobą, wyrwać się z tego stanu izolacji, uwierzyć w siebie.
 
600 osób z Bytomia będzie miało taką szansę biorąc udział w unijnym projekcie AS Aktywny Społecznie realizowanym przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie. To kolejny, po Bytomskiej Pracowni Aktywności Społecznej, unijny projekt, na który Bytom otrzymał ogromne dofinansowanie. Pierwszy etap rekrutacji potrwa do końca marca, kolejna ruszy w lipcu 2019 r.
 
Wsparciem objęte będą osoby korzystające z pomocy MOPR, niepracujące, zagrożone ubóstwem lub wykluczeniem społecznym, wymagające pomocy nie tylko w nabyciu kwalifikacji zawodowych, odnalezieniu się na rynku pracy, ale przede wszystkim w poprawie umiejętności społecznych.
 
Nasi klienci, z których rekrutowani są uczestnicy projektu, borykają się z wieloma problemami. Największy stanowi chyba brak odwagi do zmiany swojego życia, brak kwalifikacji zawodowych, który uniemożliwia im znalezienie pracy. Dla osób, które z różnych powodów wycofały się z życia społecznego, zawodowego, stan odizolowania jest ogromnym problemem – mówi Tomasz Królikowski.
 
Pracownicy socjalni będą pobudzać aktywność wśród osób najbardziej oddalonych od rynku pracy i jednocześnie wspierać w problemach rodzinnych, środowiskowych czy prawnych.
 
Działania obejmować będą przede wszystkim usługi aktywnej integracji o charakterze społecznym, zawodowym, edukacyjnym i zdrowotnym. Co ważne, działania te będą wzmacniane poprzez włączenie do nich osób z najbliższego otoczenia uczestników projektu, czyli rodzin, sąsiadów – mówi Tomasz Królikowski.

Zespół projektowy będzie funkcjonował w siedzibach MOPR przy ul. Piłsudskiego 67 oraz  ul. Powstańców Warszawskich 14.
 
Projekt realizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020, potrwa 3 lata. Kwota dofinansowania projektu współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego wynosi 8 027 654,71 zł, a jego wartość całkowita to 9 444 299,66 zł.
 
Warto wspomnieć, że nie jest to pierwszy projekt społeczny realizowany przez MOPR. W grudniu 2017 r. z sukcesem zakończono projektu „By-PAS Bytomska Pracownia Aktywności Społecznej”.

W ramach tego projektu zrealizowaliśmy bardzo szeroki i różnorodny zakres działań na rzecz 605 osób oraz lokalnej społeczności. Nasze wysiłki skupiały się na poszukiwaniu skutecznych metod rozwiązania problemów życiowych osób biorących udział w projekcie. One same nie były w stanie sobie z tym poradzić, co ograniczało ich aktywność zawodową i powodowało nawarstwianie się innych trudności – tłumaczy Tomasz Królikowski.
 
Ponad dwuletnia praca przyniosła efekty: 128 osób podjęło różne formy zatrudnienia, 73 podniosły lub zdobyły kwalifikacje, a zdecydowana większość uczestników i uczestniczek poprawiła swoje umiejętności osobiste, społeczne, relacje w rodzinach, wśród znajomych lub sąsiadów.
EFS_POZIOM_kolor.jpg

Autor: AK
Zdjęcia: www.pixabay.com

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.