Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
15 października 2018, Jadwigi, Teresy, Brunona

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Rekreacja nad Bytomką? Już wkrótce będzie to możliwe!

To jedna z największych inwestycji sportowo – rekreacyjnych w naszym mieście w ostatnich latach. Za ponad 24 mln zł zrekultywowany zostanie blisko 30 ha obszar terenów poprzemysłowych w pobliżu rzeki Bytomki, na granicy Szombierek i Łagiewnik. Prace wchodzą już w decydującą fazę, a ich planowane zakończenie to maj 2019 roku.

Bytom zmienia się na lepsze. To widać!

Spadek bezrobocia, nowi inwestorzy tworzący miejsca pracy, wielomilionowe inwestycje miejskie z rewitalizacją miasta na czele, a także programy dla seniorów, poprawa bezpieczeństwa oraz walka o czysty Bytom. To tylko niektóre działania, jakie w ostatnich latach realizowane są w naszym mieście.

Ponad 41 mln zł dofinansowania na rewitalizację Bobrka

Bardzo się cieszę, że kolejny projekt w ramach Obszaru Strategicznej Interwencji otrzymał dofinansowanie. Dowodzi to, że proces rewitalizacji Bytomia nie jest zagrożony, a przygotowane przez nas wnioski są dobre – mówi prezydent Bytomia, Damian Bartyla.

800 nowych mieszkań powstanie w Bytomiu

Budowę ponad 800 nowych mieszkań w Bytomiu zapowiedział podczas konferencji prasowej prezydent Damian Bartyla.

Aktualizacja powiadomień o stanie jakości powietrza w województwie śląskim


Szkody górnicze - wnioski o dokonanie napraw

Przekazujemy informacje pomocne przy ubieganiu się o naprawę szkód górniczych.

Internetowy Serwis Bytomskiej Infrastruktury Informacji Przestrzennej

BIIP w szerokim znaczeniu obejmuje elementy oprogramowania, sprzęt, zasoby ludzkie i finansowe oraz procedury postępowania dotyczące wykorzystywania gromadzonych w urzędzie danych opisujących przestrzeń Bytomia.

Biuletyn Informacji Publicznej

Biuletyn Informacji Publicznej to system stron internetowych służący powszechnemu i bezpłatnemu dostępowi do informacji publicznej.

78 lat temu spłonęła synagoga...

78 lat temu spłonęła synagoga... Data publikacji: 10 listopada 2016Na fundamencie naszej pamięci budujemy przyszłość wolną od gniewu i dyskryminacji – mówił Damian Bartyla, prezydent Bytomia, składając kwiaty pod tablicą upamiętniającą wydarzenia „nocy kryształowej”.

Stoimy w miejscu dla bytomskich Żydów najważniejszym – mówił prezydent. Stała tu synagoga, miejsce modlitw i spotkań integrujących całą miejską społeczność żydowską. Dając wspólnie świadectwo ochrony prawdy i pamięci, oddając hołd znieważonym, pokazujemy że ogrom tej tragedii, pomimo upływu tylu lat, przetrwał w naszej pamięci.

Przypomnijmy, w nocy z 9 na 10 listopada 1938 w całej Rzeszy Niemieckiej nastąpił zmasowany, antysemicki pogrom – rozpoczęła się tzw. „noc kryształowa” (nazwa pochodzi od potłuczonego szkła okien i witryn sklepowych). Pod osłoną nocy hitlerowcy dokonywali masowej dewastacji mienia żydowskiego, niszcząc miejsca kultu, aresztując i zabijając ludność. Na mapie tej haniebnej nocy znalazły się także górnośląskie miasta.

W Bytomiu aresztowano trzystu siedemdziesięciu Żydów, a blisko stu pięćdziesięciu osadzono w obozie koncentracyjnym w Buchenwaldzie. Zniszczono około siedemdziesięciu sklepów (głównie w śródmieściu). Naziści spalili istniejącą od 1869 r. synagogę.

W uroczystości 9 listopada wzięli udział również przedstawiciele Gminy Wyznaniowej Żydowskiej, członkowie działających w naszym mieście stowarzyszeń żydowskich oraz mieszkańcy.

Zdjęcie archiwalne ze zbiorów Muzeum Górnośląskiego.

synagoga.jpg


Galeria zdjęć:Autor: Iwona Wronka
Zdjęcia: UM w Bytomiu, fot. H. Klimek

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.