Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
20 kwietnia 2018, Agnieszka, Teodor, Czeslaw

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Uwaga pasażerowie! Zmiany w kursowaniu linii tramwajowych nr 6 i 19

Od soboty, 21 kwietnia w związku z modernizacją przejazdu drogowo – tramwajowego w Chorzowie /ul. Katowicka/ nie będą kursowały do Katowic linie tramwajowe nr 6 i 19. Utrudnienia komunikacyjne potrwają do czwartku, 26 kwietnia /do godziny 4:00/.

Nowe oblicze Rozbarku

Życzenia rozbarczan stają się faktem. Będą mieli w swojej dzielnicy rynek, place zabaw i promenadę, a ruch samochodowy na niektórych ulicach będzie ograniczony.

Aktualizacja powiadomień o stanie jakości powietrza w województwie śląskim


EC Szombierki wróci na kulturalną mapę regionu

Elektociepłownia Szombierki znajdująca się na Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego przejdzie długo wyczekiwany remont. Przywrócona zostanie także obiektowi funkcja kulturalna.

Utrudnienia drogowe na ul. Wrocławskiej

Kierowcy korzystający na co dzień z ul. Wrocławskiej będą musieli przygotować się na utrudnienia drogowe. Od 21 marca /od godzin porannych/ na ul. Wrocławskiej /odcinek od ul. Reja do ul. Konstytucji/ będzie prowadzony, w związku z występującymi szkodami górniczymi, remont wiaduktu drogowego.

Internetowy Serwis Bytomskiej Infrastruktury Informacji Przestrzennej

BIIP w szerokim znaczeniu obejmuje elementy oprogramowania, sprzęt, zasoby ludzkie i finansowe oraz procedury postępowania dotyczące wykorzystywania gromadzonych w urzędzie danych opisujących przestrzeń Bytomia.

Biuletyn Informacji Publicznej

Biuletyn Informacji Publicznej to system stron internetowych służący powszechnemu i bezpłatnemu dostępowi do informacji publicznej.

78 lat temu spłonęła synagoga...

78 lat temu spłonęła synagoga... Data publikacji: 10 listopada 2016Na fundamencie naszej pamięci budujemy przyszłość wolną od gniewu i dyskryminacji – mówił Damian Bartyla, prezydent Bytomia, składając kwiaty pod tablicą upamiętniającą wydarzenia „nocy kryształowej”.

Stoimy w miejscu dla bytomskich Żydów najważniejszym – mówił prezydent. Stała tu synagoga, miejsce modlitw i spotkań integrujących całą miejską społeczność żydowską. Dając wspólnie świadectwo ochrony prawdy i pamięci, oddając hołd znieważonym, pokazujemy że ogrom tej tragedii, pomimo upływu tylu lat, przetrwał w naszej pamięci.

Przypomnijmy, w nocy z 9 na 10 listopada 1938 w całej Rzeszy Niemieckiej nastąpił zmasowany, antysemicki pogrom – rozpoczęła się tzw. „noc kryształowa” (nazwa pochodzi od potłuczonego szkła okien i witryn sklepowych). Pod osłoną nocy hitlerowcy dokonywali masowej dewastacji mienia żydowskiego, niszcząc miejsca kultu, aresztując i zabijając ludność. Na mapie tej haniebnej nocy znalazły się także górnośląskie miasta.

W Bytomiu aresztowano trzystu siedemdziesięciu Żydów, a blisko stu pięćdziesięciu osadzono w obozie koncentracyjnym w Buchenwaldzie. Zniszczono około siedemdziesięciu sklepów (głównie w śródmieściu). Naziści spalili istniejącą od 1869 r. synagogę.

W uroczystości 9 listopada wzięli udział również przedstawiciele Gminy Wyznaniowej Żydowskiej, członkowie działających w naszym mieście stowarzyszeń żydowskich oraz mieszkańcy.

Zdjęcie archiwalne ze zbiorów Muzeum Górnośląskiego.

synagoga.jpg


Galeria zdjęć:Autor: Iwona Wronka
Zdjęcia: UM w Bytomiu, fot. H. Klimek

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.