Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
16 lipca 2018, Maria, Stefan, Eustachy

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Wakacyjne warsztaty dla dzieci

Wakacyjne warsztaty już od poniedziałku, 25 czerwca! Zapraszamy młodych filmowców, sportowców, muzyków, kuglarzy, malarzy, ekologów i konstruktorów latawców do Becekobusa, który znów wyruszy na ulice Bytomia. Sprawdzajcie rozkład jazdy i zapisujcie się na zajęcia. Dobra zabawa gwarantowana!

Miłośnicy militariów zjechali do Bytomia

Ziemia drżąca pod kołami wojskowych pojazdów. Ryk silników i huk wystrzałów. Już po raz czternasty miłośnicy militariów z całego kraju przyjechali do naszego miasta, by zaprezentować bytomskiej publiczności swoją kolekcję uzbrojenia.

Walczymy z mafią śmieciową

Nasze postulaty to nie tylko puste słowa na papierze. To konkretne propozycje, których wprowadzenie w krótkim czasie pozwoli rozwiązać problem nielegalnego składowania odpadów – mówił prezydent Damian Bartyla podczas dzisiejszej /12 czerwca/ konferencji prasowej.

Aktualizacja powiadomień o stanie jakości powietrza w województwie śląskim


Internetowy Serwis Bytomskiej Infrastruktury Informacji Przestrzennej

BIIP w szerokim znaczeniu obejmuje elementy oprogramowania, sprzęt, zasoby ludzkie i finansowe oraz procedury postępowania dotyczące wykorzystywania gromadzonych w urzędzie danych opisujących przestrzeń Bytomia.

Biuletyn Informacji Publicznej

Biuletyn Informacji Publicznej to system stron internetowych służący powszechnemu i bezpłatnemu dostępowi do informacji publicznej.

78 lat temu spłonęła synagoga...

78 lat temu spłonęła synagoga... Data publikacji: 10 listopada 2016Na fundamencie naszej pamięci budujemy przyszłość wolną od gniewu i dyskryminacji – mówił Damian Bartyla, prezydent Bytomia, składając kwiaty pod tablicą upamiętniającą wydarzenia „nocy kryształowej”.

Stoimy w miejscu dla bytomskich Żydów najważniejszym – mówił prezydent. Stała tu synagoga, miejsce modlitw i spotkań integrujących całą miejską społeczność żydowską. Dając wspólnie świadectwo ochrony prawdy i pamięci, oddając hołd znieważonym, pokazujemy że ogrom tej tragedii, pomimo upływu tylu lat, przetrwał w naszej pamięci.

Przypomnijmy, w nocy z 9 na 10 listopada 1938 w całej Rzeszy Niemieckiej nastąpił zmasowany, antysemicki pogrom – rozpoczęła się tzw. „noc kryształowa” (nazwa pochodzi od potłuczonego szkła okien i witryn sklepowych). Pod osłoną nocy hitlerowcy dokonywali masowej dewastacji mienia żydowskiego, niszcząc miejsca kultu, aresztując i zabijając ludność. Na mapie tej haniebnej nocy znalazły się także górnośląskie miasta.

W Bytomiu aresztowano trzystu siedemdziesięciu Żydów, a blisko stu pięćdziesięciu osadzono w obozie koncentracyjnym w Buchenwaldzie. Zniszczono około siedemdziesięciu sklepów (głównie w śródmieściu). Naziści spalili istniejącą od 1869 r. synagogę.

W uroczystości 9 listopada wzięli udział również przedstawiciele Gminy Wyznaniowej Żydowskiej, członkowie działających w naszym mieście stowarzyszeń żydowskich oraz mieszkańcy.

Zdjęcie archiwalne ze zbiorów Muzeum Górnośląskiego.

synagoga.jpg


Galeria zdjęć:Autor: Iwona Wronka
Zdjęcia: UM w Bytomiu, fot. H. Klimek

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.