Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
17 marca 2018, Gertruda, Patryk, Zbigniew

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Uwaga! Zmiana siedziby Biura Terenowego ZUS w Bytomiu

Ważna zmiana dla klientów bytomskiego Biura Terenowego ZUS. Od 1 kwietnia nowa siedziba biura będzie znajdowała się w budynku przy ul. Karola Miarki 8. Dotychczasowa placówka mieszcząca się w budynku przy ul. Sądowej 8 zakończy działalność 31 marca.

Aktualizacja powiadomień o stanie jakości powietrza w województwie śląskim


Tu Metropolia - przyjdź, posłuchaj, zabierz głos

Na kolejną otwartą debatę z cyklu „Tu Metropolia”, poświęconą tematyce metropolitalnej, zapraszamy w środę, 14 marca, do Bytomia. Cykl spotkań organizowany jest przez Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię.

Bytom płaci za pomysły!

10 tysięcy złotych za pomysł! Tyle płaci Bytom osobom kreatywnym, które mają receptę na bolączki miasta w obszarze społecznym. Wystarczy dobra idea i jej uzasadnienie - resztą, czyli realizacją pomysłu zajmie się już ktoś inny.

Rusza kolejna edycja Nagrody Gospodarczej Prezydenta Bytomia

Prezydent Bytomia i Bytomska Rada Biznesu zapraszają bytomskich przedsiębiorców do udziału w konkursie na Firmę Roku i Mikrofirmę Roku.

W Bytomiu przebudują drogi za prawie 14 mln

Jeszcze w tym roku przebudowane zostaną ul. Katowicka, Frenzla, skrzyżowanie ul. Wrocławskiej i Reja oraz Aleja Jana Pawła II. W sumie na realizację tych inwestycji miasto wyda prawie 14 mln zł, z czego aż 10 mln pochodzi z Metropolitalnego Funduszu Solidarności. Pierwsze przetargi ruszą już w marcu.

Internetowy Serwis Bytomskiej Infrastruktury Informacji Przestrzennej

BIIP w szerokim znaczeniu obejmuje elementy oprogramowania, sprzęt, zasoby ludzkie i finansowe oraz procedury postępowania dotyczące wykorzystywania gromadzonych w urzędzie danych opisujących przestrzeń Bytomia.

Biuletyn Informacji Publicznej

Biuletyn Informacji Publicznej to system stron internetowych służący powszechnemu i bezpłatnemu dostępowi do informacji publicznej.

41 gmin w metropolii

Data publikacji: 30 maja 2017Podjęta w poniedziałek przez katowickich radnych uchwała wieńczy prace nad wnioskiem o powołanie do życia związku metropolitalnego w naszym województwie. Decyzja o przystąpieniu do metropolii zapadła jednogłośnie. Uroczysta sesja odbyła się w sali Sejmu Śląskiego. Wśród zaproszonych władz miast regionu znalazł się także prezydent Bytomia Damian Bartyla.

Miastem koordynującym działania wszystkich gmin, które wyraziły wolę przyłączenia się do metropolii, będą Katowice. Wniosek o powołanie metropolii przekaże teraz rządowi wojewoda śląski Jarosław Wieczorek. - Nie wyobrażajmy sobie, że teraz, już po 1 lipca nagle wszystko zmieni się jak za sprawą czarodziejskiej różdżki. Dzisiaj rozpoczynamy tak naprawdę pracę, która będzie trwała w nieskończoność – podkreślił przed głosowaniem Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa zauważył, że metropolia nie będzie miała żadnego sensu, jeżeli jej działania nie będą pozytywnie odbierane przez samych mieszkańców. - Jeszcze kilka lat temu wśród śląskich samorządowców bez większego problemu można było znaleźć przeciwników takich rozwiązań. Dzisiaj prezydenci, burmistrzowie i wójtowie 41 gmin mówią w tej sprawie zdecydowanie jednym głosem – powiedział marszałek.

W przegłosowanym wniosku znalazły się takie informacje jak: nazwa nowej metropolii, jej siedziba czy władze. W skład metropolii wejdzie teraz 41 gmin, jednak w każdej chwili kolejne gminy mogą wyrazić chęć wejścia w jej skład. Wedle przyjętych przez sejm przepisów metropolia śląska powstanie formalnie 1 lipca, a zacznie funkcjonować 1 stycznia 2018 roku.

Związek metropolitalny będzie otrzymywał dochody z budżetu państwa – 5 proc. udziału w podatku PIT od osób mieszkających na obszarze związku, a więc nawet 250 mln zł rocznie oraz składki z budżetów tworzących go gmin.

Autor: Katarzyna Nylec
Zdjęcia: Urząd Marszałkowski

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.