Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
19 października 2017, Piotra, Michala, Ziemowita

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Trwają inwestycje drogowe w ramach Budżetu Obywatelskiego

Ponad 1 mln zł kosztują inwestycje drogowe, które w ramach Budżetu Obywatelskiego 2016 realizuje MZDiM. Trzy z nich już zostały zrealizowane, zaś pozostałe mają zostać oddane do użytku w październiku i listopadzie. Najważniejsze to: przebudowa ul. Fałata, budowa parkingu przy ul. Modrzewiowej oraz przy ul. Reptowskiej 53-57.

Aktualizacja powiadomień o stanie jakości powietrza w województwie śląskim


Rodzina na zakręcie. Kampania przeciw przemocy

Bytom rozpoczął drugą odsłonę projektu „Drogowskaz dla rodzin” dotyczącego przeciwdziałaniu przemocy wobec dzieci. Tym razem duży nacisk położony jest na budowanie relacji pomiędzy opiekunami w rodzinach.

Biuletyn Informacji Publicznej

Biuletyn Informacji Publicznej to system stron internetowych służący powszechnemu i bezpłatnemu dostępowi do informacji publicznej.

Internetowy Serwis Bytomskiej Infrastruktury Informacji Przestrzennej

BIIP w szerokim znaczeniu obejmuje elementy oprogramowania, sprzęt, zasoby ludzkie i finansowe oraz procedury postępowania dotyczące wykorzystywania gromadzonych w urzędzie danych opisujących przestrzeń Bytomia.

41 gmin w metropolii

Data publikacji: 30 maja 2017Podjęta w poniedziałek przez katowickich radnych uchwała wieńczy prace nad wnioskiem o powołanie do życia związku metropolitalnego w naszym województwie. Decyzja o przystąpieniu do metropolii zapadła jednogłośnie. Uroczysta sesja odbyła się w sali Sejmu Śląskiego. Wśród zaproszonych władz miast regionu znalazł się także prezydent Bytomia Damian Bartyla.

Miastem koordynującym działania wszystkich gmin, które wyraziły wolę przyłączenia się do metropolii, będą Katowice. Wniosek o powołanie metropolii przekaże teraz rządowi wojewoda śląski Jarosław Wieczorek. - Nie wyobrażajmy sobie, że teraz, już po 1 lipca nagle wszystko zmieni się jak za sprawą czarodziejskiej różdżki. Dzisiaj rozpoczynamy tak naprawdę pracę, która będzie trwała w nieskończoność – podkreślił przed głosowaniem Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa zauważył, że metropolia nie będzie miała żadnego sensu, jeżeli jej działania nie będą pozytywnie odbierane przez samych mieszkańców. - Jeszcze kilka lat temu wśród śląskich samorządowców bez większego problemu można było znaleźć przeciwników takich rozwiązań. Dzisiaj prezydenci, burmistrzowie i wójtowie 41 gmin mówią w tej sprawie zdecydowanie jednym głosem – powiedział marszałek.

W przegłosowanym wniosku znalazły się takie informacje jak: nazwa nowej metropolii, jej siedziba czy władze. W skład metropolii wejdzie teraz 41 gmin, jednak w każdej chwili kolejne gminy mogą wyrazić chęć wejścia w jej skład. Wedle przyjętych przez sejm przepisów metropolia śląska powstanie formalnie 1 lipca, a zacznie funkcjonować 1 stycznia 2018 roku.

Związek metropolitalny będzie otrzymywał dochody z budżetu państwa – 5 proc. udziału w podatku PIT od osób mieszkających na obszarze związku, a więc nawet 250 mln zł rocznie oraz składki z budżetów tworzących go gmin.

Autor: Katarzyna Nylec
Zdjęcia: Urząd Marszałkowski

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.