Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
17 grudnia 2017, Olimpia, Łukasz, Jolanta

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Już jest świąteczny rozkład jazdy KZK GOP

Komunikacyjny Związek Komunalny GOP w okresie weekendu przedświątecznego /16-17 grudnia/ oraz w okresie świąt i zimowej przerwy świątecznej 23 grudnia – 1 stycznia wprowadził zmiany w funkcjonowaniu komunikacji autobusowej i tramwajowej.

Kolejny odcinek Strzelców Bytomskich przebudowany

Kosztem ponad 730 tysięcy zł przebudowany został kolejny odcinek jednej z głównych ulic naszego miasta. Zakończyły się właśnie prace na odcinku ul. Strzelców Bytomskich od wiaduktu kolejowego /przy dawnej KWK „Powstańców Śląskich”/ do ul. Objazdowej.

Wokół zdrowia seniora

To temat przewodni konferencji „Zdrowie Seniora”, która 15 grudnia odbędzie się w Urzędzie Miejskim w Bytomiu. Podczas niej poruszone zostaną kwestie związane z chorobą  Alzheimera, chorobami narządu wzroku i słuchu oraz zaburzeniami równowagi ciała.

Aktualizacja powiadomień o stanie jakości powietrza w województwie śląskim


Szósta edycja Mieszkania dla Młodych

Dziewięć kolejnych lokali mieszkalnych czeka na chętnych do ich wynajęcia w ramach szóstej edycji programu „Mieszkania dla Młodych” w Bytomiu. Są to mieszkania do remontu, który najemca musi wykonać we własnym zakresie i na własny koszt przed zawarciem umowy najmu.

Internetowy Serwis Bytomskiej Infrastruktury Informacji Przestrzennej

BIIP w szerokim znaczeniu obejmuje elementy oprogramowania, sprzęt, zasoby ludzkie i finansowe oraz procedury postępowania dotyczące wykorzystywania gromadzonych w urzędzie danych opisujących przestrzeń Bytomia.

Biuletyn Informacji Publicznej

Biuletyn Informacji Publicznej to system stron internetowych służący powszechnemu i bezpłatnemu dostępowi do informacji publicznej.

41 gmin w metropolii

Data publikacji: 30 maja 2017Podjęta w poniedziałek przez katowickich radnych uchwała wieńczy prace nad wnioskiem o powołanie do życia związku metropolitalnego w naszym województwie. Decyzja o przystąpieniu do metropolii zapadła jednogłośnie. Uroczysta sesja odbyła się w sali Sejmu Śląskiego. Wśród zaproszonych władz miast regionu znalazł się także prezydent Bytomia Damian Bartyla.

Miastem koordynującym działania wszystkich gmin, które wyraziły wolę przyłączenia się do metropolii, będą Katowice. Wniosek o powołanie metropolii przekaże teraz rządowi wojewoda śląski Jarosław Wieczorek. - Nie wyobrażajmy sobie, że teraz, już po 1 lipca nagle wszystko zmieni się jak za sprawą czarodziejskiej różdżki. Dzisiaj rozpoczynamy tak naprawdę pracę, która będzie trwała w nieskończoność – podkreślił przed głosowaniem Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa zauważył, że metropolia nie będzie miała żadnego sensu, jeżeli jej działania nie będą pozytywnie odbierane przez samych mieszkańców. - Jeszcze kilka lat temu wśród śląskich samorządowców bez większego problemu można było znaleźć przeciwników takich rozwiązań. Dzisiaj prezydenci, burmistrzowie i wójtowie 41 gmin mówią w tej sprawie zdecydowanie jednym głosem – powiedział marszałek.

W przegłosowanym wniosku znalazły się takie informacje jak: nazwa nowej metropolii, jej siedziba czy władze. W skład metropolii wejdzie teraz 41 gmin, jednak w każdej chwili kolejne gminy mogą wyrazić chęć wejścia w jej skład. Wedle przyjętych przez sejm przepisów metropolia śląska powstanie formalnie 1 lipca, a zacznie funkcjonować 1 stycznia 2018 roku.

Związek metropolitalny będzie otrzymywał dochody z budżetu państwa – 5 proc. udziału w podatku PIT od osób mieszkających na obszarze związku, a więc nawet 250 mln zł rocznie oraz składki z budżetów tworzących go gmin.

Autor: Katarzyna Nylec
Zdjęcia: Urząd Marszałkowski

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.