Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
19 lipca 2018, Alfred, Wincenty, Wlodzislaw

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Uczą, bawią, reprezentują nas w Polsce i za granicą

Część z bytomian już dobrze ich zna, ponieważ z dumą prezentują nasz herb miejski na arenach, piknikach i spotkaniach z mieszkańcami. Bytomskim rycerzom ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Leo Corde nie brak waleczności, która przekłada się na wyniki.

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej rozpoczęła swoją działalność 1 stycznia 2012 roku. Celem Fundacji jest działalność naukowa, oświatowa, edukacyjna i kulturalna.

Galeria Motoryzacji i Techniki

Zabytkowe samochody to namacalna historia zamknięta w metalowej konstrukcji. Nie jest nowością, że to właśnie Bytom od lat dostarcza wrażeń miłośnikom pojazdów zabytkowych. Zobacz więcej

34. Heimattreffen, czyli spotkania bytomian w Recklinghausen

34. Heimattreffen, czyli spotkania bytomian w Recklinghausen Data publikacji: 9 sierpnia 2017Wystawa poświęcona Matce Ewie, wręczenie tytułu Bytomianki Lata 2017 roku Ruth Skaletz, a także wspólne spotkania, rozmowy oraz występy artystów z Bytomia. To tylko niektóre atrakcje 34. Heimattreffen, podczas którego spotkają się mieszkańcy partnerskich miast – Bytomia i Recklinghausen.

Wydarzenie organizowane w naszym mieście partnerskim odbywa się co dwa lata. Jego celem są nie tylko spotkania mieszkańców Bytomia i Recklinghausen, ale przede wszystkim zacieśnienie stosunków partnerskich między miastami. Kolejne, już 34. odbędzie się od 2 do 3 września. Warto dodać, że w ubiegłym roku w Biurze Promocji Bytomia miała miejsce wystawa poświęcona historii bytomskich spotkań w Recklinghausen w latach 2007-2015. Zaprezentowane na niej zdjęcia, autorstwa Karla Heinza Kordona były dowodem na to, jak ogromnym zainteresowaniem cieszą się wśród dawnych bytomian organizowane co dwa lata spotkania w Recklinghausen.

Dla mieszkańców obu miast spotkania są szansą do wspólnej rozmowy o sprawach miasta, wspomnień z dawnych lat, a także wymiany doświadczeń. Podczas 34. Heimattreffen przedstawiciele Bytomia zaprezentują wystawę o Matce Ewie przygotowaną przez Izabelę Kuehnel. Wystawa została przygotowana w wersji polskiej i była prezentowana między innymi w zeszłym roku w Oberschlesisches Landes Museum w Ratingen. Kolejnym wydarzeniem towarzyszącym imprezie będzie wręczenie tytułu „Bytomianka Lata 2017” Ruth Skaletz, bytomiance zasłużonej dla miasta, mieszkającej obecnie w Recklinghausen. Laureatka nagrody jest wieloletnim członkiem w zarządzie stowarzyszenia Bytomian - Beuthener Heimatkreis, działa społecznie w ramach utrzymania partnerstwa pomiędzy naszymi miastami, współtworząc już od 1983 roku ideę Heimattreffen i do dziś uczestniczy przy organizacji tych spotkań.

Ruth Skaletz urodziła się w Miechowicach, uczęszczała do szkoły podstawowej w Miechowicach, a następnie kontynuowała naukę w Liceum Ogólnokształcącym w Bytomiu oraz w Technikum Ekonomicznym w Bytomiu, gdzie zdała maturę. W latach 1980-1990 pracowała jako tłumacz języka polskiego w Urzędzie Miejskim w Recklinghausen udzielając pomocy przesiedleńcom z Polski.

Autor: Tomasz Sanecki

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.