Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
19 marca 2018, Józef, Bogdan, Marek

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Powrót do korzeni. Co łączy dziś Europę? Obywatele Europy dla Europy

Pod taką nazwą dziesięć europejskich miast realizuje dwuletni projekt w ramach unijnego programu „Europa dla obywateli”. Jednym z jego punktów jest organizowana 22 marca w Urzędzie Miejskim w Bytomiu konferencja poświęcona 100. rocznicy zakończenia I wojny światowej.

Co kryje wnętrze kościoła Św. Małgorzaty?

Na to pytanie odpowiedzą bytomscy archeologowie, którzy w kwietniu rozpoczną prace badawcze pod posadzką wewnątrz kościoła Św. Małgorzaty. To właśnie tam w 2009 roku dzięki badaniom georadarowym odkryto aż trzy zmiany w podłożu. Czy kryją one archeologiczną sensację?

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej rozpoczęła swoją działalność 1 stycznia 2012 roku. Celem Fundacji jest działalność naukowa, oświatowa, edukacyjna i kulturalna.

34. Heimattreffen, czyli spotkania bytomian w Recklinghausen

34. Heimattreffen, czyli spotkania bytomian w Recklinghausen Data publikacji: 9 sierpnia 2017Wystawa poświęcona Matce Ewie, wręczenie tytułu Bytomianki Lata 2017 roku Ruth Skaletz, a także wspólne spotkania, rozmowy oraz występy artystów z Bytomia. To tylko niektóre atrakcje 34. Heimattreffen, podczas którego spotkają się mieszkańcy partnerskich miast – Bytomia i Recklinghausen.

Wydarzenie organizowane w naszym mieście partnerskim odbywa się co dwa lata. Jego celem są nie tylko spotkania mieszkańców Bytomia i Recklinghausen, ale przede wszystkim zacieśnienie stosunków partnerskich między miastami. Kolejne, już 34. odbędzie się od 2 do 3 września. Warto dodać, że w ubiegłym roku w Biurze Promocji Bytomia miała miejsce wystawa poświęcona historii bytomskich spotkań w Recklinghausen w latach 2007-2015. Zaprezentowane na niej zdjęcia, autorstwa Karla Heinza Kordona były dowodem na to, jak ogromnym zainteresowaniem cieszą się wśród dawnych bytomian organizowane co dwa lata spotkania w Recklinghausen.

Dla mieszkańców obu miast spotkania są szansą do wspólnej rozmowy o sprawach miasta, wspomnień z dawnych lat, a także wymiany doświadczeń. Podczas 34. Heimattreffen przedstawiciele Bytomia zaprezentują wystawę o Matce Ewie przygotowaną przez Izabelę Kuehnel. Wystawa została przygotowana w wersji polskiej i była prezentowana między innymi w zeszłym roku w Oberschlesisches Landes Museum w Ratingen. Kolejnym wydarzeniem towarzyszącym imprezie będzie wręczenie tytułu „Bytomianka Lata 2017” Ruth Skaletz, bytomiance zasłużonej dla miasta, mieszkającej obecnie w Recklinghausen. Laureatka nagrody jest wieloletnim członkiem w zarządzie stowarzyszenia Bytomian - Beuthener Heimatkreis, działa społecznie w ramach utrzymania partnerstwa pomiędzy naszymi miastami, współtworząc już od 1983 roku ideę Heimattreffen i do dziś uczestniczy przy organizacji tych spotkań.

Ruth Skaletz urodziła się w Miechowicach, uczęszczała do szkoły podstawowej w Miechowicach, a następnie kontynuowała naukę w Liceum Ogólnokształcącym w Bytomiu oraz w Technikum Ekonomicznym w Bytomiu, gdzie zdała maturę. W latach 1980-1990 pracowała jako tłumacz języka polskiego w Urzędzie Miejskim w Recklinghausen udzielając pomocy przesiedleńcom z Polski.

Autor: Tomasz Sanecki

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.