Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
25 września 2018, Aurelia, Wladyslaw, Kamil

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Noc Teatrów Metropolii

Bezsenna, kolorowa i pełna wrażeń. Taka właśnie będzie tegoroczna odsłona Nocy Teatrów Metropolii, która odbędzie się 29 września. Na widzów czeka prawie 100 spektakli i atrakcji specjalnych: na scenie i w plenerze, klasycznie i offowo.

Chcesz wiedzieć co się dzieje w mieście? Zajrzyj do kalendarza imprez miejskich

Szczegółowy kalendarz imprez i wydarzeń miejskich, jakie odbywają się w Bytomiu dostępny jest już w zakładce „Kultura” i „Sport” na miejskiej stronie internetowej. W kalendarzu znajdziecie nie tylko gdzie i kiedy odbywa się interesująca Was impreza, ale również jej organizatora.

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Bytomski Teatr Tańca i Ruchu Rozbark

Podstawową misją i założeniem instytucji artystycznej jest tworzenie i propagowanie sztuki tańca współczesnego, wzbogaconego o inne formy sztuki ruchu (jak pantomima, balet klasyczny, taniec uliczny itp.).

Centrum Sztuki Współczesnej Kronika

Kronika to centrum sztuki współczesnej zajmujące się eksplorowaniem związków pomiędzy współczesną teorią i praktyką artystyczną a muzyką, polityką i naukami spoełczymi, edukacją, teatrem, filmem, alternatywną turystyką, dizajnem i architekturą.

Opera Śląska

Dorobek bytomskiej Opery to ponad 260 premier oper, operetek i baletów, w tym wiele pozycji prapremierowych. W repertuarze utrzymuje się ok. 30 tytułów.

Bytomskie Centrum Kultury

Pragniemy, aby kultura w naszym mieście stanowiła nie tylko atrakcyjną formę spędzania czasu wolnego, ale przemiany w kierunku odrodzenia się Bytomia w sektorze kultury.

Więcej kultury, proszę!

Zapraszamy do regularnego śledzenia i aktywnego korzystania z portalu kulturalnybytom.pl, który jest częścią projektu System Informacji Kulturalnej Bytomia. Znajdziemy na nim przejrzysty kalendarz z opisem imprez odbywających się w naszym mieście.

25 lat zespołu Piccolo

25 lat zespołu Piccolo Data publikacji: 6 listopada 2016Dziękuję za godne reprezentowanie Bytomia, pielęgnowanie jego wielokulturowości i śląskich korzeni. Wzruszacie swoimi występami publiczność w Europie śpiewając po polsku, w gwarze śląskiej i po niemiecku utwory ludowe, pieśni religijne, czy własne kompozycje – powiedział Damian Bartyla, Prezydent Bytomia podczas jubileuszu zespołu Piccolo.

W tym roku bytomski zespół Piccolo obchodzi swoje ćwierćwiecze. Po uroczystej mszy św. wszyscy jego i obecni członkowie i absolwenci świętowali w Teatrze Rozbark. Na obchodach nie zabrakło również przyjaciół Piccolo, którzy od jego początków dbają i pomagają w jego działalności. To bytomianie, którzy wyjechali do Niemiec, Anglii, Holandii, Dani oraz Irlandii. Gościem honorowym była „Matka Chrzestna” zespołu Pani Ruth Skaletz.

Zespół założyła Pani Edeltrauda Spura, która kieruje nim do dzisiaj. Nazwę przyjęto od najmniejszego fletu piccolo. Zaczęło się od siedmiorga dzieci, a w ciągu 25 lat działalności występowało ponad 400 osób. Każdy kto ma uzdolnienia muzyczne i kocha muzykę może do nas dołączyć - powiedziała Pani Spura. Muzyka nie zna granic. Poprzez nią przekazujemy radość innym – dodała.

Podopieczni Edeltraudy Spury mają na swoim koncie koncerty w Niemczech, Austrii, Czechach i Francji. W Polsce swój artystyczny repertuar zaprezentowali m.in. w Gliwicach, Zabrzu, Piekarach Śląskich, Siewierzu, Brennej, Ustroniu czy Wrocławiu. Łącznie aż 1020 koncertów.

Przynależność do zespołu to nie tylko gra na instrumentach i śpiew. Dzieci poprzez muzykę uczą się poszanowania dla osób starszych, osamotnionych, niepełnosprawnych. Grupa w okresach świątecznych odwiedza domy spokojnej starości, domy pomocy społecznej oraz domy dziecka. Z kolei do siedziby zapraszane są osoby z upośledzeniem umysłowym na wspólne muzykowanie. Ich działania zostały docenione przez władze miejskie. W 2006 roku zostali nagrodzeni Muzą, czyli nagrodą Prezydenta Bytomia w dziedzinie kultury.


Galeria zdjęć:Autor: Arkadiusz Janocha
Zdjęcia: Hubert Klimek

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.