
Co to tak naprawdę znaczy? Do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego złożono 34 projekty, które zostały poddane surowej ocenie. 22 z nich już została wybrana do dofinansowania. Łączna wartość wniosków to 54 mln 342 tys., a wartość otrzymanego dofinansowania 29 mln 12 tys. To bardzo dobre wiadomości.
Projekty możemy podzielić na dwie kategorie: składane w ramach EFRR-u (Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego), np. na remonty, modernizacje, przebudowę - tzw. twarde i w ramach EFS-u, (Europejski Fundusz Społeczny), np. na dodatkowy oddział przedszkolny czy wsparcie placówek pomocowych - tzw. miękkie.
Każdy wniosek wymaga gruntownego przygotowania i szczegółowego opracowania.
Mówiąc w uproszczeniu: wnioski ocenia się pod względem formalnym, tzn. kwalifikowalności zarówno podmiotu składającego wniosek - czy wnioskodawca jest uprawniony do złożenia wniosku, jak i przedmiotowości projektu - czy jest realizowany na terenie woj. śląskiego, czy jest zgodny z przedmiotem naboru, czy projekt nie został zakończony przed złożeniem wniosku, czy jest zgodny z zapisami Regionalnego Programu Operacyjnego. Opiniowaniu podlega także zgodność przygotowania z instrukcją, z prawem unijnym i krajowym. Ocenia się także poprawność ustalenia poziomu procentowego dofinansowania projektu, kwalifikowalność wydatków, okres realizacji projektu, zgodność projektu z zasadami pomocy publicznej lub pomocy de minimis oraz z zasadami partnerstwa, promowania równości szans kobiet i mężczyzn, zrównoważonego rozwoju i wiele innych.
To jednak nie wszystko. Wnioski podlegają jeszcze ocenie merytorycznej. Tu specjaliści sprawdzają czy zaplanowane efekty i wskaźniki projektu są możliwe do zrealizowania, prawidłowość analizy finansowej i ekonomicznej projektu, trwałość rezultatu projektów, poprawność oszacowania budżetu inwestycyjnego, zasadność danych określonych w analizie finansowej, efektywność projektu, stopień przygotowania inwestycji do realizacji. Ocenia się także wpływ projektu na otoczenie.
Z raportu podsumowującego wykorzystanie środków ZIT (Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych) na dzień 31 października 2017 r. wynika, że Bytom plasuje się w zaszczytnej czołówce miast z największą liczbą pozytywnie ocenionych wniosków o dofinansowanie.
Pozostało do złożenia 10 wniosków, w tym dwa jeszcze w najbliższych trzech miesiącach. Są to projekty: Bytomskiej Agencji Rozwoju Inwestycji Sp. z o.o. - „Nowe horyzonty zawodowe” - EFS oraz Wydziału Edukacji Urzędu Miejskiego - „Lepsze umiejętności – większe szanse na rynku pracy. Poprawa Infrastruktury kształcenia zawodowego w Bytomiu” - EFRR.


Autor: Biuro Prasowe UM w Bytomiu
