Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
20 lipca 2018, Czeslaw, Hieronim, Fryderyk

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Wakacyjne warsztaty dla dzieci

Wakacyjne warsztaty już od poniedziałku, 25 czerwca! Zapraszamy młodych filmowców, sportowców, muzyków, kuglarzy, malarzy, ekologów i konstruktorów latawców do Becekobusa, który znów wyruszy na ulice Bytomia. Sprawdzajcie rozkład jazdy i zapisujcie się na zajęcia. Dobra zabawa gwarantowana!

Miłośnicy militariów zjechali do Bytomia

Ziemia drżąca pod kołami wojskowych pojazdów. Ryk silników i huk wystrzałów. Już po raz czternasty miłośnicy militariów z całego kraju przyjechali do naszego miasta, by zaprezentować bytomskiej publiczności swoją kolekcję uzbrojenia.

Walczymy z mafią śmieciową

Nasze postulaty to nie tylko puste słowa na papierze. To konkretne propozycje, których wprowadzenie w krótkim czasie pozwoli rozwiązać problem nielegalnego składowania odpadów – mówił prezydent Damian Bartyla podczas dzisiejszej /12 czerwca/ konferencji prasowej.

Aktualizacja powiadomień o stanie jakości powietrza w województwie śląskim


Internetowy Serwis Bytomskiej Infrastruktury Informacji Przestrzennej

BIIP w szerokim znaczeniu obejmuje elementy oprogramowania, sprzęt, zasoby ludzkie i finansowe oraz procedury postępowania dotyczące wykorzystywania gromadzonych w urzędzie danych opisujących przestrzeń Bytomia.

Biuletyn Informacji Publicznej

Biuletyn Informacji Publicznej to system stron internetowych służący powszechnemu i bezpłatnemu dostępowi do informacji publicznej.

22 projekty z dofinansowaniem

22 projekty z dofinansowaniem Data publikacji: 19 grudnia 2017Bytom w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego 2014-2020 złożyło aż 34 wnioski o dofinansowanie projektów tzw. miękkich i twardych i aż 22 z nich otrzymały już dofinansowanie.

Co to tak naprawdę znaczy? Do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego złożono 34 projekty, które zostały poddane surowej ocenie. 22 z nich już została wybrana do dofinansowania. Łączna wartość wniosków to 54 mln 342 tys., a wartość otrzymanego dofinansowania 29 mln 12 tys. To bardzo dobre wiadomości.

Projekty możemy podzielić na dwie kategorie: składane w ramach EFRR-u (Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego), np. na remonty, modernizacje, przebudowę -  tzw. twarde i w ramach EFS-u, (Europejski Fundusz Społeczny), np. na dodatkowy oddział przedszkolny czy wsparcie placówek pomocowych -  tzw. miękkie.

Każdy wniosek wymaga gruntownego przygotowania i szczegółowego opracowania.
Mówiąc w uproszczeniu: wnioski ocenia się pod względem formalnym, tzn. kwalifikowalności zarówno podmiotu składającego wniosek - czy wnioskodawca jest uprawniony do złożenia wniosku, jak i przedmiotowości projektu - czy jest realizowany na terenie woj. śląskiego, czy jest zgodny z przedmiotem naboru, czy projekt nie został zakończony przed złożeniem wniosku, czy jest zgodny z zapisami Regionalnego Programu Operacyjnego. Opiniowaniu podlega także zgodność przygotowania z instrukcją, z prawem unijnym i krajowym. Ocenia się także poprawność ustalenia poziomu procentowego dofinansowania projektu, kwalifikowalność wydatków, okres realizacji projektu, zgodność projektu z zasadami pomocy  publicznej lub pomocy de minimis oraz z zasadami partnerstwa, promowania równości szans kobiet i mężczyzn, zrównoważonego rozwoju i wiele innych.

To jednak nie wszystko. Wnioski podlegają jeszcze ocenie merytorycznej. Tu specjaliści sprawdzają  czy zaplanowane efekty i wskaźniki projektu są możliwe do zrealizowania, prawidłowość analizy finansowej i ekonomicznej projektu, trwałość rezultatu projektów, poprawność oszacowania budżetu inwestycyjnego, zasadność danych określonych w analizie finansowej, efektywność projektu, stopień przygotowania inwestycji do realizacji. Ocenia się także wpływ projektu na otoczenie.

Z raportu podsumowującego wykorzystanie środków ZIT (Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych) na dzień 31 października 2017 r. wynika, że Bytom plasuje się w zaszczytnej czołówce miast z największą liczbą pozytywnie ocenionych wniosków o dofinansowanie.

Pozostało do złożenia 10 wniosków, w tym dwa jeszcze w najbliższych trzech miesiącach. Są to projekty: Bytomskiej Agencji Rozwoju Inwestycji Sp. z o.o. - „Nowe horyzonty zawodowe” - EFS oraz Wydziału Edukacji Urzędu Miejskiego - „Lepsze umiejętności – większe szanse na rynku pracy. Poprawa Infrastruktury kształcenia zawodowego w Bytomiu” - EFRR.
zit2.jpg
pasek_ue.jpg

Autor: Biuro Prasowe UM w Bytomiu

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.