Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
18 stycznia 2019, Piotr, Malgorzata

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Żałoba narodowa po śmierci prezydenta Pawła Adamowicza

Pogrzeb prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza odbędzie się w sobotę, 19 stycznia. Zgodnie z decyzją Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej od piątku, 18 stycznia od godziny 17.00, do soboty, 19 stycznia do godziny 19.00 w kraju będzie obowiązywać żałoba narodowa.

Bytomianie uczcili pamięć Pawła Adamowicza

Minutą ciszy bytomianie uczcili dzisiaj, 15 stycznia pamięć zmarłego wczoraj Pawła Adamowicza. Wielu mieszkańców w milczeniu zapaliło znicze i modliło się za prezydenta Gdańska. Przypomnijmy, że w niedzielę, 13 stycznia doszło do brutalnego ataku na Pawła Adamowicza, w wyniku którego kilkanaście godzin później zmarł.

Rekordowy finał w Bytomiu

W minioną niedzielę, już po raz 27. Bytom i cała Polska, pokazali, że warto pomagać. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w tym roku w naszym mieście obfitował w wiele atrakcji.

JAKOŚĆ POWIETRZA

 

Biuletyn Informacji Publicznej

Biuletyn Informacji Publicznej to system stron internetowych służący powszechnemu i bezpłatnemu dostępowi do informacji publicznej.

22 projekty z dofinansowaniem

22 projekty z dofinansowaniem Data publikacji: 19 grudnia 2017Bytom w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego 2014-2020 złożyło aż 34 wnioski o dofinansowanie projektów tzw. miękkich i twardych i aż 22 z nich otrzymały już dofinansowanie.

Co to tak naprawdę znaczy? Do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego złożono 34 projekty, które zostały poddane surowej ocenie. 22 z nich już została wybrana do dofinansowania. Łączna wartość wniosków to 54 mln 342 tys., a wartość otrzymanego dofinansowania 29 mln 12 tys. To bardzo dobre wiadomości.

Projekty możemy podzielić na dwie kategorie: składane w ramach EFRR-u (Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego), np. na remonty, modernizacje, przebudowę -  tzw. twarde i w ramach EFS-u, (Europejski Fundusz Społeczny), np. na dodatkowy oddział przedszkolny czy wsparcie placówek pomocowych -  tzw. miękkie.

Każdy wniosek wymaga gruntownego przygotowania i szczegółowego opracowania.
Mówiąc w uproszczeniu: wnioski ocenia się pod względem formalnym, tzn. kwalifikowalności zarówno podmiotu składającego wniosek - czy wnioskodawca jest uprawniony do złożenia wniosku, jak i przedmiotowości projektu - czy jest realizowany na terenie woj. śląskiego, czy jest zgodny z przedmiotem naboru, czy projekt nie został zakończony przed złożeniem wniosku, czy jest zgodny z zapisami Regionalnego Programu Operacyjnego. Opiniowaniu podlega także zgodność przygotowania z instrukcją, z prawem unijnym i krajowym. Ocenia się także poprawność ustalenia poziomu procentowego dofinansowania projektu, kwalifikowalność wydatków, okres realizacji projektu, zgodność projektu z zasadami pomocy  publicznej lub pomocy de minimis oraz z zasadami partnerstwa, promowania równości szans kobiet i mężczyzn, zrównoważonego rozwoju i wiele innych.

To jednak nie wszystko. Wnioski podlegają jeszcze ocenie merytorycznej. Tu specjaliści sprawdzają  czy zaplanowane efekty i wskaźniki projektu są możliwe do zrealizowania, prawidłowość analizy finansowej i ekonomicznej projektu, trwałość rezultatu projektów, poprawność oszacowania budżetu inwestycyjnego, zasadność danych określonych w analizie finansowej, efektywność projektu, stopień przygotowania inwestycji do realizacji. Ocenia się także wpływ projektu na otoczenie.

Z raportu podsumowującego wykorzystanie środków ZIT (Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych) na dzień 31 października 2017 r. wynika, że Bytom plasuje się w zaszczytnej czołówce miast z największą liczbą pozytywnie ocenionych wniosków o dofinansowanie.

Pozostało do złożenia 10 wniosków, w tym dwa jeszcze w najbliższych trzech miesiącach. Są to projekty: Bytomskiej Agencji Rozwoju Inwestycji Sp. z o.o. - „Nowe horyzonty zawodowe” - EFS oraz Wydziału Edukacji Urzędu Miejskiego - „Lepsze umiejętności – większe szanse na rynku pracy. Poprawa Infrastruktury kształcenia zawodowego w Bytomiu” - EFRR.
zit2.jpg
pasek_ue.jpg

Autor: Biuro Prasowe UM w Bytomiu

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.