Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
17 lipca 2018, Aneta, Bogdan, Aleksy

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Wakacyjne warsztaty dla dzieci

Wakacyjne warsztaty już od poniedziałku, 25 czerwca! Zapraszamy młodych filmowców, sportowców, muzyków, kuglarzy, malarzy, ekologów i konstruktorów latawców do Becekobusa, który znów wyruszy na ulice Bytomia. Sprawdzajcie rozkład jazdy i zapisujcie się na zajęcia. Dobra zabawa gwarantowana!

Miłośnicy militariów zjechali do Bytomia

Ziemia drżąca pod kołami wojskowych pojazdów. Ryk silników i huk wystrzałów. Już po raz czternasty miłośnicy militariów z całego kraju przyjechali do naszego miasta, by zaprezentować bytomskiej publiczności swoją kolekcję uzbrojenia.

Walczymy z mafią śmieciową

Nasze postulaty to nie tylko puste słowa na papierze. To konkretne propozycje, których wprowadzenie w krótkim czasie pozwoli rozwiązać problem nielegalnego składowania odpadów – mówił prezydent Damian Bartyla podczas dzisiejszej /12 czerwca/ konferencji prasowej.

Aktualizacja powiadomień o stanie jakości powietrza w województwie śląskim


Internetowy Serwis Bytomskiej Infrastruktury Informacji Przestrzennej

BIIP w szerokim znaczeniu obejmuje elementy oprogramowania, sprzęt, zasoby ludzkie i finansowe oraz procedury postępowania dotyczące wykorzystywania gromadzonych w urzędzie danych opisujących przestrzeń Bytomia.

Biuletyn Informacji Publicznej

Biuletyn Informacji Publicznej to system stron internetowych służący powszechnemu i bezpłatnemu dostępowi do informacji publicznej.

20 lat leczą serca metodą inwazyjną

20 lat leczą serca metodą inwazyjną Data publikacji: 28 września 201630 tysięcy koronarografii, kilkanaście tysięcy koronaroplastyk, tysiące wyleczonych pacjentów po zawałach serca – od 20 lat kardiolodzy bytomskiej „czwórki” leczą serca  metodą inwazyjną. Na ostry dyżur zawałowy trafiają tu pacjenci z Bytomia i ościennych miast, m.in. Piekar Śląskich, Tarnowskich Gór, Rudy Śląskiej czy Świętochłowic.

20 lat temu nasza pracownia była 3. na Śląsku i 26. w kraju (teraz jest ich ponad 150) – mówi dr Zbigniew Królikowski, Kierownik Oddziału Kardiologii WSS. Początki, jak to zazwyczaj bywa, były bolesne, ale na szczęście mogłem liczyć na pomoc kolegów, którzy mimo, iż byli już po pracy w klinikach, zabezpieczali ze mną „dyżury zawałowe” – dodaje dr Królikowski i zaznacza, że przez ten czas miał szansę pracować z wieloma wybitnymi kardiologami. Pod jego okiem wykształciło się też wielu lekarzy, którzy dziś robią karierę w największych ośrodkach kardiologicznych w kraju. Do tej pory utrzymują ze szpitalem kontakt, często zawodowy. Nasz oddział jest oddziałem kardiologii inwazyjnej, współpracujemy z Kliniką Kardiochirurgii w Katowicach i tam kierujemy pacjentów, u których trzeba wykonać operację serca – tłumaczy Zbigniew Królikowski.

Przez 20 lat bardzo zmieniła się jakość leczenia, możliwości diagnostyki, kardiolodzy mają coraz lepszy dostęp do nowoczesnych metod obrazowania serca i naczyń. Postęp jest bardzo widoczny – mówi dr Zbigniew Królikowski. 20 lat temu chory po przebytym zawale opuszczał szpital z nikłymi szansami na powrót do pracy. Dziś często wychodzi do domu na drugi dzień po zabiegu, a stan zdrowia pozwala mu na kontynuację dotychczasowego życia.

Sukces medycyny w dziedzinie kardiologii i nie tylko, paradoksalnie przyczynił się do kolejnych problemów, z którymi kardiolodzy muszą się zmierzyć.

Społeczeństwo się starzeje, musimy przygotować się na epidemię niewydolności serca – mówi Kierownik Pracowni Hemodynamiki Serca dr Aleksander Włodarczyk. Dlatego walczymy o rozbudowę naszej pracowni. Pacjenci w stanie zagrożenia życia (z ostrym zawałem serca), tętniakiem aorty czy tętniakiem mózgu muszą mieć lepszy i szybszy dostęp do badań i zabiegów. Nasza pracownia dysponuje na razie jednym stołem operacyjnym (angiograf), z którego korzystamy w przypadku zabiegów planowych i ratujących życie. Aby w pełni zapewnić pacjentom natychmiastowe leczenie,  musimy dysponować dwoma stołami. Wówczas będziemy mogli poszerzyć pakiet zabiegów o badania elektrofizjologiczne i ablacji serca (dla chorych z zaburzeniami rytmu serca).

Warto podkreślić, że to właśnie dzięki staraniom kardiologów z WSS nr 4, w lutym tego roku szpital wzbogacił się o nowoczesny angiograf Allura Xper Fd20 marki Philips. Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego (organ założycielski szpitala) przekazał na ten cel prawie 3 mln zł.

Niemniej potrzeby są jeszcze większe – mówił dr Jerzy Pieniążek, Dyrektor WSS nr 4. Zwróciliśmy się o pieniądze na rozbudowę pracowni do organu założycielskiego, niemniej staramy się też pozyskać pieniądze zewnętrze, m.in. z Unii Europejskiej.

Mam nadzieję, że nasze starania zakończą się powodzeniem, bo elektrofizjologia to dziedzina, która będzie przeżywała renesans. Do tej pory wykonuje ją zaledwie kilkanaście ośrodków w kraju, a to zdecydowanie za mało w stosunku do potrzeb – podsumowuje Aleksander Włodarczyk.


Galeria zdjęć:Autor: Iwona Wronka
Zdjęcia: UM w Bytomiu, fot. H. Klimek

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.