Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
23 października 2017, Marleny, Edwarda, Seweryna

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Trwają inwestycje drogowe w ramach Budżetu Obywatelskiego

Ponad 1 mln zł kosztują inwestycje drogowe, które w ramach Budżetu Obywatelskiego 2016 realizuje MZDiM. Trzy z nich już zostały zrealizowane, zaś pozostałe mają zostać oddane do użytku w październiku i listopadzie. Najważniejsze to: przebudowa ul. Fałata, budowa parkingu przy ul. Modrzewiowej oraz przy ul. Reptowskiej 53-57.

Aktualizacja powiadomień o stanie jakości powietrza w województwie śląskim


Rodzina na zakręcie. Kampania przeciw przemocy

Bytom rozpoczął drugą odsłonę projektu „Drogowskaz dla rodzin” dotyczącego przeciwdziałaniu przemocy wobec dzieci. Tym razem duży nacisk położony jest na budowanie relacji pomiędzy opiekunami w rodzinach.

Biuletyn Informacji Publicznej

Biuletyn Informacji Publicznej to system stron internetowych służący powszechnemu i bezpłatnemu dostępowi do informacji publicznej.

Internetowy Serwis Bytomskiej Infrastruktury Informacji Przestrzennej

BIIP w szerokim znaczeniu obejmuje elementy oprogramowania, sprzęt, zasoby ludzkie i finansowe oraz procedury postępowania dotyczące wykorzystywania gromadzonych w urzędzie danych opisujących przestrzeń Bytomia.

16 mln na modernizację sieci ciepłowniczej

16 mln na modernizację sieci ciepłowniczej Data publikacji: 31 maja 2017Przebudowa i modernizacja ponad 17 km sieci ciepłowniczej oraz budowa nowoczesnych indywidualnych węzłów cieplnych. Wczoraj /30maja/, podpisano umowę o dofinansowanie w ramach projektu „Modernizacja gospodarki cieplnej dla gmin: Bytom i Radzionków 2015-2020”.

Pozytywna opinia Ministerstwa Energii zatwierdzająca wyniki oceny wniosku dała możliwość podpisania pierwszej umowy o dofinansowanie ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 pomiędzy WFOŚiGW w Katowicach a Przedsiębiorstwem Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. w Bytomiu. Umowę podpisali: Andrzej Pilot, prezes WFOŚiGW i Henryk Dolewka, prezes PEC Sp. z o.o w obecności Damiana Bartyli, prezydenta Bytomia, Gabriela Tobora, burmistrza Radzionkowa oraz przedstawicieli spółdzielni mieszkaniowych.

Dotacja w wysokości ponad 16 mln zł zostanie przeznaczona na przebudowę i modernizację ok. 14,0 km nowej wysokoparametrowej sieci ciepłowniczej oraz ok. 3,2 km zewnętrznych instalacji odbiorczych. Projekt obejmuje również likwidację 10 grupowych węzłów cieplnych (dla kilku budynków) i równoczesną budowę 188 nowoczesnych indywidualnych węzłów cieplnych.

Całkowity koszt projektu wynosi ponad 46 mln zł. Zgodnie z harmonogramem, realizacja projektu planowana jest w latach 2017 – 2020. W wyniku prac modernizacyjnych nastąpi zmniejszenie zużycia energii końcowej, czyli tej potrzebnej do ogrzewania, przygotowania ciepłej wody użytkowej, wentylacji mechanicznej czy klimatyzacji. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii zredukowana zostanie też emisja pyłów i gazów cieplarnianych. Do tego dojdą oszczędności związane z mniejszymi kosztami dostarczania ciepła dla mieszkańców Bytomia i Radzionkowa.

Przypomnijmy, że Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, pełni funkcję Instytucji Wdrażającej dla Działania 1.7 - Kompleksowa likwidacja niskiej emisji na terenie konurbacji Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach. 40% udziału emisji w skali kraju ma swoje źródło na terenie województwa śląskiego, dlatego też Działanie 1.7 ujęte zostało na liście przedsięwzięć Kontraktu Terytorialnego Województwa Śląskiego. O dofinansowanie w ramach Działania 1.7 mogą ubiegać się, między innymi, przedsiębiorcy, jednostki samorządu terytorialnego, spółdzielnie, wspólnoty mieszkaniowe oraz porozumienia wspólnot mieszkaniowych z terenu Subregionu Centralnego.

Warto zaznaczyć,  że środki przeznaczone dla Subregionu Centralnego stanowią wyodrębniony budżet i projekty z tego terenu nie muszą konkurować z projektami z innych części Polski. W 2016 roku projekty w ramach Działań 1.7.2 i 1.7.3, były wybierane w trybie pozakonkursowym i mają strategiczne znaczenie dla obszaru objętego realizacją Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT).

W 2016 roku wnioskodawcy złożyli 24 wnioski o dofinansowanie w ramach Poddziałania 1.7.2 i 1.7.3 w trybie pozakonkursowym. Wśród złożonych wniosków był wniosek o dofinansowanie projektu „Modernizacja gospodarki cieplnej dla gmin: Bytom i Radzionków 2015-2020” Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. w Bytomiu.

Galeria zdjęć:Autor: AK
Zdjęcia: Hubert Klimek

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.