Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
25 kwietnia 2018, Marek, Jaroslaw, Wasyl

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Gdzie jest 100 milionów euro? Większość w Bytomiu!

Na 264 miliony zł opiewają projekty złożone przez Bytom w ramach Obszaru Strategicznej Interwencji. Większość przeszła już pozytywną ocenę formalną lub zostały wybrane do dofinansowania przez urząd marszałkowski. OSI staje się faktem - pierwsze remonty i projekty miękkie ruszyły.

Uwaga pasażerowie! Zmiany w kursowaniu linii tramwajowych nr 6 i 19

Od soboty, 21 kwietnia w związku z modernizacją przejazdu drogowo – tramwajowego w Chorzowie /ul. Katowicka/ nie będą kursowały do Katowic linie tramwajowe nr 6 i 19. Utrudnienia komunikacyjne potrwają do czwartku, 26 kwietnia /do godziny 4:00/.

Nowe oblicze Rozbarku

Życzenia rozbarczan stają się faktem. Będą mieli w swojej dzielnicy rynek, place zabaw i promenadę, a ruch samochodowy na niektórych ulicach będzie ograniczony.

Aktualizacja powiadomień o stanie jakości powietrza w województwie śląskim


EC Szombierki wróci na kulturalną mapę regionu

Elektociepłownia Szombierki znajdująca się na Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego przejdzie długo wyczekiwany remont. Przywrócona zostanie także obiektowi funkcja kulturalna.

Utrudnienia drogowe na ul. Wrocławskiej

Kierowcy korzystający na co dzień z ul. Wrocławskiej będą musieli przygotować się na utrudnienia drogowe. Od 21 marca /od godzin porannych/ na ul. Wrocławskiej /odcinek od ul. Reja do ul. Konstytucji/ będzie prowadzony, w związku z występującymi szkodami górniczymi, remont wiaduktu drogowego.

Internetowy Serwis Bytomskiej Infrastruktury Informacji Przestrzennej

BIIP w szerokim znaczeniu obejmuje elementy oprogramowania, sprzęt, zasoby ludzkie i finansowe oraz procedury postępowania dotyczące wykorzystywania gromadzonych w urzędzie danych opisujących przestrzeń Bytomia.

Biuletyn Informacji Publicznej

Biuletyn Informacji Publicznej to system stron internetowych służący powszechnemu i bezpłatnemu dostępowi do informacji publicznej.

16 mln na modernizację sieci ciepłowniczej

16 mln na modernizację sieci ciepłowniczej Data publikacji: 31 maja 2017Przebudowa i modernizacja ponad 17 km sieci ciepłowniczej oraz budowa nowoczesnych indywidualnych węzłów cieplnych. Wczoraj /30maja/, podpisano umowę o dofinansowanie w ramach projektu „Modernizacja gospodarki cieplnej dla gmin: Bytom i Radzionków 2015-2020”.

Pozytywna opinia Ministerstwa Energii zatwierdzająca wyniki oceny wniosku dała możliwość podpisania pierwszej umowy o dofinansowanie ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 pomiędzy WFOŚiGW w Katowicach a Przedsiębiorstwem Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. w Bytomiu. Umowę podpisali: Andrzej Pilot, prezes WFOŚiGW i Henryk Dolewka, prezes PEC Sp. z o.o w obecności Damiana Bartyli, prezydenta Bytomia, Gabriela Tobora, burmistrza Radzionkowa oraz przedstawicieli spółdzielni mieszkaniowych.

Dotacja w wysokości ponad 16 mln zł zostanie przeznaczona na przebudowę i modernizację ok. 14,0 km nowej wysokoparametrowej sieci ciepłowniczej oraz ok. 3,2 km zewnętrznych instalacji odbiorczych. Projekt obejmuje również likwidację 10 grupowych węzłów cieplnych (dla kilku budynków) i równoczesną budowę 188 nowoczesnych indywidualnych węzłów cieplnych.

Całkowity koszt projektu wynosi ponad 46 mln zł. Zgodnie z harmonogramem, realizacja projektu planowana jest w latach 2017 – 2020. W wyniku prac modernizacyjnych nastąpi zmniejszenie zużycia energii końcowej, czyli tej potrzebnej do ogrzewania, przygotowania ciepłej wody użytkowej, wentylacji mechanicznej czy klimatyzacji. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii zredukowana zostanie też emisja pyłów i gazów cieplarnianych. Do tego dojdą oszczędności związane z mniejszymi kosztami dostarczania ciepła dla mieszkańców Bytomia i Radzionkowa.

Przypomnijmy, że Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, pełni funkcję Instytucji Wdrażającej dla Działania 1.7 - Kompleksowa likwidacja niskiej emisji na terenie konurbacji Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach. 40% udziału emisji w skali kraju ma swoje źródło na terenie województwa śląskiego, dlatego też Działanie 1.7 ujęte zostało na liście przedsięwzięć Kontraktu Terytorialnego Województwa Śląskiego. O dofinansowanie w ramach Działania 1.7 mogą ubiegać się, między innymi, przedsiębiorcy, jednostki samorządu terytorialnego, spółdzielnie, wspólnoty mieszkaniowe oraz porozumienia wspólnot mieszkaniowych z terenu Subregionu Centralnego.

Warto zaznaczyć,  że środki przeznaczone dla Subregionu Centralnego stanowią wyodrębniony budżet i projekty z tego terenu nie muszą konkurować z projektami z innych części Polski. W 2016 roku projekty w ramach Działań 1.7.2 i 1.7.3, były wybierane w trybie pozakonkursowym i mają strategiczne znaczenie dla obszaru objętego realizacją Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT).

W 2016 roku wnioskodawcy złożyli 24 wnioski o dofinansowanie w ramach Poddziałania 1.7.2 i 1.7.3 w trybie pozakonkursowym. Wśród złożonych wniosków był wniosek o dofinansowanie projektu „Modernizacja gospodarki cieplnej dla gmin: Bytom i Radzionków 2015-2020” Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. w Bytomiu.

Galeria zdjęć:Autor: AK
Zdjęcia: Hubert Klimek

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.