Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
19 stycznia 2019, Marta, Henryk, Mariusz

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Chcesz wiedzieć co się dzieje w mieście? Zajrzyj do kalendarza imprez miejskich

Szczegółowy kalendarz imprez i wydarzeń miejskich, jakie odbywają się w Bytomiu dostępny jest już w zakładce „Kultura” i „Sport” na miejskiej stronie internetowej. W kalendarzu znajdziecie nie tylko gdzie i kiedy odbywa się interesująca Was impreza, ale również jej organizatora.

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Bytomski Teatr Tańca i Ruchu Rozbark

Podstawową misją i założeniem instytucji artystycznej jest tworzenie i propagowanie sztuki tańca współczesnego, wzbogaconego o inne formy sztuki ruchu (jak pantomima, balet klasyczny, taniec uliczny itp.).

Centrum Sztuki Współczesnej Kronika

Kronika to centrum sztuki współczesnej zajmujące się eksplorowaniem związków pomiędzy współczesną teorią i praktyką artystyczną a muzyką, polityką i naukami spoełczymi, edukacją, teatrem, filmem, alternatywną turystyką, dizajnem i architekturą.

Opera Śląska

Dorobek bytomskiej Opery to ponad 260 premier oper, operetek i baletów, w tym wiele pozycji prapremierowych. W repertuarze utrzymuje się ok. 30 tytułów.

Bytomskie Centrum Kultury

Pragniemy, aby kultura w naszym mieście stanowiła nie tylko atrakcyjną formę spędzania czasu wolnego, ale przemiany w kierunku odrodzenia się Bytomia w sektorze kultury.

Więcej kultury, proszę!

Zapraszamy do regularnego śledzenia i aktywnego korzystania z portalu kulturalnybytom.pl, który jest częścią projektu System Informacji Kulturalnej Bytomia. Znajdziemy na nim przejrzysty kalendarz z opisem imprez odbywających się w naszym mieście.

13. Międzynarodowy Festiwal im. G. G. Gorczyckiego

13. Międzynarodowy Festiwal im. G. G. Gorczyckiego Data publikacji: 6 listopada 2018Dwadzieścia jeden koncertów z udziałem artystów polskiej i światowej sceny muzycznej. Już w czwartek, 8 listopada rusza festiwal, który ukaże publiczności bogactwo rodzimej muzyki na czele z dziełami G.G. Gorczyckiego.
 
Międzynarodowy Festiwal im. Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego jest wydarzeniem, które już na stałe wpisało się w artystyczny kalendarz Śląska. Od wielu lat konsekwentnie buduje swój wizerunek poprzez unikatowy repertuar i udział znakomitych artystów, których koncerty wysłuchuje każdego roku kilkanaście tysięcy osób. Podczas dzisiejszej /5 listopada/ konferencji prasowej, na której przybliżono program imprezy oraz idee przyświecające tegorocznej edycji imprezy.
 
13. edycja zapowiada się wyjątkowo spektakularnie, a to za sprawą artystów o międzynarodowym uznaniu. Tegoroczny festiwal wpisuje się także w obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości stąd też jego motto: Wieki Niepodległej Kultury – mówi Adam Wesołowski, dyrektor festiwalu.

Jak mówią twórcy, na festiwal złoży się wiele wydarzeń, które wzmocnią narodową tożsamość i utrwalą polskie dziedzictwo kulturowe, w tym uczczą jubileusze polskich kompozytorów, także poprzez prawykonania ich dzieł. Ponadto specjalnie na zamówienie festiwalu odbędzie się wiele premierowych koncertów.

Bytomską odsłonę festiwalu zaplanowano na sobotę, 10 listopada w Operze Śląskiej, gdzie mariaż muzyki barokowej i współczesnej pokazany zostanie poprzez wykonanie specjalnie przygotowanej industrialnej wersji III Koncertu Brandenburskiego Jana Sebastiana Bacha oraz Sinfonii industrialnej Adama Wesołowskiego. A wszystko to w wykonaniu Orkiestry Sinfonietta Cracovia pod dyrekcją Hobarta Earle’a.
 
W piątek, 16 listopada, muzyka barokowa zabrzmi w kościele Św. Trójcy. Publiczność wysłucha wówczas dzieł muzyki instrumentalnej i wokalno-instrumentalnej w wykonaniu Baroque Collegium 1685. Od kilku lat tradycją festiwalu jest występ Capelli Cracoviensis. Wystąpi ona w Bytomiu już 17 listopada w kościele Wniebowstapienia Pańskiego w Szombierkach.
 
W sali Adama Didura w Operze Śląskiej 22 listopada wystąpi młoda chorwacka pianistka Mia Pecnik, która zaprezentuje m.in. dzieła Beethovena i Chopina. 1 grudnia w Operze Śląskiej będziemy świadkami kolejnej symbiozy czasów na przykładzie dzieł Jana Sebastiana Bacha i Arvo Pärta w wykonaniu gwiazdy tegorocznej edycji – kontratenora Andreasa Scholla, któremu towarzyszyć będzie orkiestra z Wielkiej Brytanii – London Baroque.
 
Tydzień później, 8 grudnia na dziedzińcu Sądu Rejonowego przy ul. Piekarskiej 1 zabrzmią kompozycje Karola Szymanowskiego, G. G. Gorczyckiego, Henryka Mikołaja Góreckiego, Arvo Parta czy Wojciecha Kilara.
 
Koncert finałowy  odbędzie się  9 grudnia w sali koncertowej NOSPR w Katowicach. Ponad 170 artystów z Polski i Ukrainy: soliści Julia Alexeeva (sopran), Alla Poznyak (mezzosopran), Adam Zdunikowski (tenor), Jarosław Kitala (baryton) wraz z Narodową Orkiestrą Filharmoniczną w Odessie i Chórem Filharmonii Śląskiej pod dyrekcją amerykańskiego dyrygenta Hobarta Earle’a, wykonają najznakomitsze dzieło w historii muzyki – słynną IX Symfonię d-moll op. 125 Ludwiga van Beethovena z „Odą do radości”. Koncert dopełni Uwertura koncertowa E-dur op. 12 Szymanowskiego.
 
Dofinansowano ze środków gminy Bytom, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Sponsorami festiwalu są: Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz System S. A., Elektrobudowa S. A., Santander Bank Polska oraz Grupa 3S.

Pobierz plakatlogosy.png

Autor: AK

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.