Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
18 grudnia 2018, Laura, Boguslaw, Gracjan

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Chcesz wiedzieć co się dzieje w mieście? Zajrzyj do kalendarza imprez miejskich

Szczegółowy kalendarz imprez i wydarzeń miejskich, jakie odbywają się w Bytomiu dostępny jest już w zakładce „Kultura” i „Sport” na miejskiej stronie internetowej. W kalendarzu znajdziecie nie tylko gdzie i kiedy odbywa się interesująca Was impreza, ale również jej organizatora.

Ośrodek Sportu i Rekreacji w Bytomiu

Bytom jest miastem, w którego dziejach złotymi literami zapisały się liczne zwycięstwa bytomskich sportowców. Na kartach historii miasta nie brak sukcesów m.in. w piłce nożnej, hokeju, judo, tenisie stołowym, a także tych najnowszych – sukcesów na ringu bokserskim czy lekkoatletycznych. 

"100 wulkanów"

"100 wulkanów" Data publikacji: 15 kwietnia 2016To projekt, którego realizacji podjął się bytomski pasjonat podróży Grzegorz Gawlik. Jego celem jest odwiedzenie 100 wulkanów na świecie, w tym przynajmniej 50 aktywnych. Jak na razie jest na półmetku swojej wyprawy.

Bytomski podróżnik zwiedził między innymi: najważniejsze wulkany świata w Chile i Argentynie, sześć najwyżej położonych jezior na świecie, w tym wulkan Ojos del Salado - najwyższe jeziora świata, a także trzy najwyższe góry Ameryki Południowej – wulkan Ojos del Salado 6896 metrów /najwyższy na świecie/, wulkan Pissis 6800 metrów /drugi co do wysokości na świecie/ oraz wulkan Llullaillaco 6755 metrów, będący najwyższym aktywnym wulkanem na Ziemi. Poza wspomnianymi wulkanami, Grzegorz Gawlik zwiedził także źródła El Volcanicto, najwyżej położone jeziora kalderowe - Inca Pillo oraz największe lodowce Puna de Atacama. Ma za sobą również dwa najwyższe wulkany Ameryki Północnej w 5 dni - Popocatepetl (podczas erupcji) i Pico de Orizaba, a także Yellowstone zimą i wulkany Wyspy Wielkanocnej.

Każdą swoją wyprawę bytomski podróżnik relacjonuje na swoim blogu /www.grzegorzgawlik.pl/, gdzie umieszcza także zapierające dech w piersiach fotografie. Możemy na nich zobaczyć wszystkie jego podróże, w trakcie których Grzegorz Gawlik odwiedził kilkadziesiąt państw na całym świecie, zwiedził sześć kontynentów, a także zdobył ponad 30 szczytów 4-, 5-, 6- i 7-tysięcznych m.in.: w Himalajach, Andach, Pamirze, Kaukazie, w Atlasie Wysokim i na Borneo, w tym setki niższych szczytów.

Projekt 100 wulkanów – jedyny taki na świecie – realizowany jest przez bytomskiego podróżnika od 2006 roku. Obejmuje obecnie 49 wulkanów, w tym 32 aktywne oraz 91 innych miejsc wulkanicznych (np. pola geotermalne i lawowe). Wulkany to bowiem jedne z niewielu miejsc, gdzie można jeszcze coś odkryć, zbadać jako pierwszy w historii Polak – mówi o swoim projekcie Grzegorz Gawlik. Projekt 100 wulkanów ma na celu zdobycie 100 pieczołowicie wyselekcjonowanych, różnorodnych wulkanów, z których przynajmniej połowa musi być aktywna – dodaje bytomski podróżnik.

Grzegorz Gawlik – alpinista, zdobywca wulkanów, podróżnik, dziennikarz oraz fotograf. Jest pasjonatem lodowców, terenów polarnych, pustyń i tropikalnych lasów. W 2014 roku został laureatem konkursu „Absolwentem Roku” organizowanym przez Uniwersytet Śląski w Katowicach.

 
Grzegorz Gawik Puna de Atacama.jpg Grzegorz Gawlik Pico de Orizaba.jpg Grzegorz Gawlik Pissis 2 6799m.jpg

Autor: Tomasz Sanecki
Zdjęcia: Grzegorz Gawlik

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.